Yerli Piyade Tüfeği Üretime Geçiyor

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Kalekalıp ile birlikte geliştirilen tamamen Türk yapımı olan MPT-76 Piyade Tüfeğinin test ve deneme süreci bitti. Şimdi de seri üretime geçiş için imzalar atıldı.

ffdb601e2785a3f06f7c52e01d4f3598_5jpg_610x

 

Bilindiği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri Piyade Tüfeği olarak hemen hemen her birliğinde G-3 Piyade Tüfeğini kullanıyordu. Uzun yıllardır kullanılan G-3 piyade tüfeği artık deforme oldu ve namlu ömürleri sona ermekteydi. Bu safhada MPT-76 piyade tüfeği geliştirilmiş çeşitli testlerden geçiyordu. Bu testlerden başarılı bir şekilde geçen MPT-76 piyade tüfeği, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve MKEK arasında seri üretime geçiş protokol anlaşması imzalandı. Bu anlaşmaya göre ilk parti için toplam 20 bin adet MPT-76 piyade tüfeği toplam 35,014 adet TSK envanterine girecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı bu anlaşma ile ilgili yaptığı duyuruda: “Müsteşarlığımızca yürütülmekte olan Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında; Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilen Seri Üretim Dönemi Sözleşmesi, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile Müsteşarlığımız arasında 02 Temmuz 2015 tarihinde yaklaşık 80 Milyon TL bedelle imzalanmıştır” dendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınacak MPT-76 piyade tüfeği, ilk etapta Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlıklarında kullanılmaya başlanacağı bildirildi.

Bir önceki yazımız olan Erbaş ve Er Alımı başlıklı makalemizde er ve erbaş alımı ve er ve erbaş başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.


1 geri izleme / bildirim

  1. Milli Piyade Tüfeği MPT-76 TSK'ya Teslim Edildi - Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Askeri bilgileriUzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Askeri bilgileri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*