Yeni Uzman Çavuş nasıl Silah Alabilir

page_licede-2-uzman-cavus-kacirildi_396236311

Yeni uzman çavuşlar nasıl silah alabilir kaç aydan sonra silah alabiliyorlar. Bir çok uzman erbaş arkadaşlarımız ve uzman erbaş aday arkdaşlarımız merak ediyordur. Silahı ne zaman nasıl alabilirim.  Ruhsat işi nasıl yaparız ? bu gibi soruların hepsini sizler için yanıtlıyoruz..

Uzman erbaşların zati tabanca edinebilmeleri: Uzman erbaşlar ilk sözleş melerini müteakip bedeli karşılığında zati tabanca edinebilirler ve görevli olmadıkları zamanlarda da resmi veya sivil elbise ile zati tabancalarını göze görünmeyecek bir şekilde taşıyabilirler.
-Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm personeline beylik tabancası verilmektedir ancak, Türk Silahlı Kuvvetlerin personeli olan Uzman erbaşlara mesleğe başlarken beylik tabancası verilmemektedir. Silahlı Kuvvetlerin silahsız personeli Uzman Erbaşlar kendi parası ile zati tabanca almakta, ayrıca resmi elbise üzerinde bulundurması da engellenmekte olup, bu
durum personeli dış tehditlerde savunmasız bırakmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde muharip sınıflarda görev yapıp da tabanca verilmeyen tek sınıf Uzman Erbaşlardır.
UZMAN ERBAŞ KANUNU (3269 S.K.)
Kıyafet ve zati tabanca 1 Madde 13– Uzman erbaşların kıyafetleri, kıyafet yönetmeliğinde gösterilir.(Ek fıkra : 27/7/1993–KHK–489/6 md.; Aynen kabul: 10/2/2004-5085/8md.)   Uzman erbaşlar ilk sözleşmelerini müteakip bedeli karşılığında zatî  tabanca  edinebilirler ve görevli olmadıkları zamanlarda da resmî veya sivil elbise ile zat  îtabancalarını göze  görünmeyecek bir şekilde taşıyabilirler. En az on yıl görev yapıp Türk Silâhlı Kuvvetlerinden ayrılanlara, istifa veya istifa etmiş sayılmak   suretiyle Türk Silâhlı Kuvvetlerinden ayrılan subay ve astsubaylar gibi; emeklilik  durumunda ise, emekli subay ve astsubaylar gibi silah taşıma ruhsatı verilir.
Yani kısacası uzman erbaş aday ve uzman erbaş arkadaşlarımız beylik tabancasını Dilekçe vererek istediginizi zaman bedelini siz karşılayarak alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EMİNYET MÜDÜRÜ ŞEHİT CENAZESİNDE İSYAN ETTİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


29 yorum

  1. Kolay gelsin .. ben egitimide sayarsak 5 aylik bir uzman cavusum .. silah almak istiyorum ama idari isler fazlasiyla yokus yapiyor . Ben disardan tasima ruhsati gibi bisey alma sansim var mi ? Kuvvete dilekce yazsam burda en az bekleyen 1 yil beklemis . Dedigim gibi bi memur bi avukat bi muhtar gibi benim de tasima ruhsati alma hakkim var mi ?

  2. Arkadaslar ben lisse 1 den terkim uzman cvs ola bilirmiym birisi bi cvp vere bilirmi tastik name alipda gide bilirmiym boy kilo hersey tutuyo bi ilk ogretim mexunym ama lisse birden ayrildim

  3. Şimsi benim anlamadiğım uzman cavuşlar neden böyle hor görülüyor; onlarda bu vatanı koruyan askerler sonuçta, uzman çavuşlara neden sahip çıkılmıyor!

  4. Selam aleyküm ben 01.05.1995 doğumluyum askerliğimi 1995/1 yaptım uzman erbaş başvuru yaptım jandarma komando ya ilköğretim mezunuyum lise diplomam YÖK aslında lise 1 gitti m tastikname aldım sadece tastikname m var (2 şubat ) perşembe günü sınava çağırıyorlar ne yapmam lazım bana Allah rızası icin yardımcı olun

  5. ben 1989 luyum bende uzman erbaş sinavina baş vurdum ve perşembe günü sınav var fakat sadece 1991 lileri alıyorlarmış benide alırlalırlarmi boşa gitmiş olmayım ben daha önce baş vurmuştum çünkü askerliği de 5 sene oldu yapa li 3 seneyi gecmemesi lazım mis ne yapayım

    • evet dilekçe vereceksiniz ve sonra genel komutanlıkdan size ehliyet gelecek ( silah kullanabilir alabilir belgesi) bu belge ile makina kimyaya gidip silahınızı alıcaksınız

  6. Merhaba ben silah alacam da istediğim tabanca yabancı marka ilk defa alacağımdan dolayı. İlk tabanca yerli olacak falan muhabbeti varmı cevap verirseniz sevinirim

    • eğitimden sonra asil olarak atandığınız birlikte dilekçe ayı geldiğinde dilekçe yazarak akabinde dilekceye cevap geldiğinde aynı yılı geçirmeden alabilirsiniz yeni yıl yeni dilekçe!

  7. Kanunda diyor ki ilk sözleşmelerine mutakip alabilirler yanlız ben hakkarideyim ve dediler ki bana burda sene de 2 defa dilekçe yazılır agustosu beklemek gerekiyor böyle bişey varmı gerçekte merak ediyorum

  8. 1 sene dolduysa alamazsın yeniden dilekçe yazacaksın ama hakkın kaybolumuyor 3 tane alma hakkına var 2 yerli bir yabancı en az 5 aysürer dilekçenin gelmesi

    • Silah alma dilekcen geldiyse o silah alma yetkisiyle alman gerekiyor ama herhangi bir suresi varmi bilmiyorum net olarak. 6 ay icinde silah alabiliyorsun yanlış hatirlamiyorsam

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*