Vazife Malullüğü Nedir ? Nasıl Vazife Malulünden Faydalanılır ?

VAZİFE MALULLÜĞÜ

 

VazifeMalüllüğü Emekli Sandığı kanununun 45. Maddesinde şu şekilde tanımlanmıştır:

Madde45 – 44 üncü maddede yazılı malullük;

a)İştirakçilerin vazifelerini yaptıkları sırada vazifelerinden doğmuş olursa;

b)Vazifeleri dışında kurumların verdiği her hangi bir kuruma ait başka işleri

yaparken,bu işlerden doğmuş olursa;

c)Fabrika,atelye ve benzeri işyerlerinde, işe başlamadan evvel iş sırasında veya işi

bitirdikten sonra, o işyerinde husule gelen ve yine o işyerinin mahiyetinden veya çalışma

konusundan ileri gelen kazadan doğmuş olursa;

Buna(Vazife malullüğü) ve bunlara uğrıyanlara da (Vazife malulü) denir.

VAZİFE MALÜLLÜĞÜ İLE İLGİLİ

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HAYATİ HUSUSLAR:

 

            Tanımlanmış olan vazife malullüğünü hak etmek için, mağduriyetinizin GÖREV kaynaklı olduğunu ispatlamanız şarttır. Konu ile ilgili bilgisizlikten ve ihmal etmekten bir çok mağduriyetler yaşanmaktadır. Zira vazife malüllüğü konusunda bilmemiz gereken en önemli husus:

“VAZİFE MALÜLLÜĞÜ İÇİN PRİM SÜRESİNE BAKILMAZ, 10 PRİM YILI ŞARTI ARANMAZ. İŞE BAŞLADIĞINIZ GÜN DAHİ BAŞINIZA GÖREV KAYNAKLI BİR RAHATSIZLIK GELSE, VAZİFE MALÜLÜ OLURSUNUZ.”

Ancak: Vazifeden kaynaklı mağduriyet konusunda yanlış bilinen kanı şudur. Zira bu hususu bize yöneltilen soruyu da size sunarak açıklamak daha uygun olacaktır.

SORU: “göreve sağlam raporu alarak başladım.Şu an da diyabet hastasıyım. Sağlamdım, görevdeyken hastalandım. Vazife malulü olmam gerekmez mi? (bu rahatsızlık yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması vb.gibi olabilir)

CEVAP:daha önce sağlamken, müzmin ve kronik hastalıklardan GÖREV YAPAMAZ durumuna düşmek, bu hastalığın görevden kaynaklandığı anlamına gelmez. GÖREVDEN KAYNAKLANMASI DEMEK, görevi yapmanızdan kaynaklanması demektir. Kısa bir örnek vermek gerekirse:

Mesai esnasında, veya görevde olduğunuz bir an da, sabah sporu yaparken veya merdivenlerden düşerek ayağınızın kırılması VAZİFEDEN KAYNAKLANMIŞTIR.

Evinizin merdiveninde, ya da halı sahada spor yaparken ayağınızın kırılması VAZİFEDEN KAYNAKLANMIŞ SAYILMAZ.

 

Diyabet,karaciğer yağlanması, böbrek yetmezliği, hipertansiyon vb. gibi rahatsızlıklar görevinizi yapmanızdan kaynaklanmadığı değerlendirilir.

 

VAZİFEDEN KAYNAKLANMIŞ RAHATSIZLIKLARLA İLGİLİ OLAYI MÜTEAKİP TUTANAK TUTULMASI, BU KAZADAN MÜMKÜNSE DOKTOR RAPORLARINDA DA BAHSEDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. ÇÜNKÜ SİZİ VAZİFE MALULÜ OLARAK EMEKLİ EDECEK OLAN SGK’DIR VE ORASI DA İLGİLİ EVRAKLARI DEĞERLENDİRECEKTİR.

 

 

VAZİFE MALULÜNÜN NORMAL MALULE GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Vazife malullerine, normal malullere göre (adi malul), bazı avantajlar sağlanır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Vazife malullerinin emekli maaşları, diğer normal malullere göre %40 daha fazladır.

Vazife malullerinin okuyan çocuklarına yılda bir kez eğitim-öğrenim yardımı yapılır. (öğrenim seviyesine göre 750-1500 lira arası)

Vazife malullerine yılda bir kez“alkol, tütün ve tuz gelirlerinden” pay ödenir. (2011 yılında 1800 lira)

Vazife malulü ve eşi toplu taşıma araçları ve şehirler arası tren seferlerinden ücretsiz yararlandırılır.

Vazife malüllüğü konusunda tekrar belirtmek isteriz ki, OLAYIN GÖREVDEN KAYNAKLANDIĞI TUTANAK TUTULMASI ŞARTTIR…

Vazifeden kaynaklanmış bir rahatsızlık sonucu, iyileşmiş olabilirsiniz. Ancak ileriki zamanlarda bu rahatsızlık nükseder ya da başka bir sıhhi arızaya neden olursa dahi, bilinçli olursak müracaatımızla vazife malullüğü işlemleri yapılır.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Silah Dilekçesi Nasıl Yazılır ? başlıklı makalemizde silah dilekçesi nasıl yazılır, silah dilekçesi örneği ve silah dilekçesi yazmak hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum

  1. Doğuda sınırda nöbet esnasında ortamin şartlarından dolayi kuleden duserek ayagim kırıldı. 45 gün hava degisimi aldim fakat iyilesmedi ve terhisten hemen sonra ameliyat oldum ancak aradan 2 sene gecmesine rağmen rahatsizligim devam etmekte. Malulluk hakki alabilmek icin kaza tutanağım bulunamıyor. Ne gibi bir işlem yapmalıyız. Askeri bir hastaneden askerlige elverisli degildir raporu almam gerektiği soylendi dogru mudur? Teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*