Uzman erbaş alımı yaş ve askerlik şartı değişti mi ?

Uzman erbaş alımı yaş ve askerlik şartı değişti mi ?

Uzman erbaş alımı yaş ve askerlik şartı değişti mi ?

Uzman erbaş alımı yaş ve askerlik koşulu 2017/4 alımında da değişmedi

Jandarma Genel Komutanlığı 2017/4 uzman erbaş alımı rehberi yayınlandı ve müracaatlar başladı. Ancak yaş ve askerlik koşulu yeniden değişmedi. Jandarma uzman erbaş alımı yaş ve askerlik koşulunun değiştirilmesi istiyor.

Jandarma Genel Komutanlığı 2017/4 uzman erbaş alımı rehberi yayınlandı. Yayınlanan rehbere göre jandarma asayiş ve jandarma komando sınıflarında görev yapmak üzere uzman erbaş alımı yapılacak. Ancak Jandarma uzman erbaş alımında yaş ve askerlik koşulu ile ilgili yeniden farklık yapılmadı. Adayların bu konuya reaksiyonları devam ediyor.

Yaş koşulu Jandarma Genel Komutanlığı 2017/4 uzman erbaş alımında yaş koşulu yeniden 25 olarak belirtildi. 25 yaşını doldurmamış adaylar müracaat yapabilecekler. Bu da 1 Ocak 1992 tarihinden önce doğanların müracaat yapamayacağı mananına geliyor.

Yaş koşulu konusundaki talepler elbette pek çok yaş grubundan aday için değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak 25 yaş koşulunun çok az olduğu, uzman erbaş olabilmek için daha büyük yaşlardan adayların da yeterli olabileceği konusunda yakıntılar geliyor. Zati fiziki yeterlilik testi olan bir alımda yaş koşulunun bu kadar az olmaması gerektiği dile kazançlıyor.

Askerlik koşulu da Jandarma 2017/4 uzman erbaş alımında değişmeyen hususlardan biri oldu. Askerlik hizmetinden terhis olunan tarihin üzerinden 3 sene geçmemiş olması koşulu aranıyor. 20 Şubat 2014 tarihinden önce terhis olanlar başvuru yapamayacak.

Askerlik koşulu konusundaki talepler de yaş koşulu ile benzerlik taşıyor. Askerliğini önceden yapmış ancak terhisinin üzerinden 3 yıldan fazla vakit geçmiş adaylar, fiziki yeterlilik testinin yeterli olduğunu dile getiriyorlar. Bu yüzden askerlikten 3 yıl önce terhis olmuş biriyle 5 yıl önce terhis olmuş birinin ayrılmaması gerektiğini müdafaa ediyorlar. Askerlik yapmış olma koşulunun da kaldırılması istikametinde talepler bulunuyor.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 2017/4 uzman erbaş alımı koşullarında farklık yapılması olası görünmüyor. Ancak sonraki dönem alımlarda bu koşulların değişmesi konusunda adayların uzun bir vakitten bu yana talepleri bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası başlıklı makalemizde Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*