Uzman Çavuş Sınav Soruları ve Mülakat Aşamaları

Uzman Çavuş Olabilmek için öncelikle bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir, Uzman Çavuş Sınav Sorularını ve mülakat aşamalarına aşağıda yer verdik.

UZMAN ÇAVUŞ SINAVINA GİRECEK ADAYLARA, SINAV SORULARI,SPOR TESTİ VE MÜLAKAT AŞAMALARI VE SAĞLIK RAPORU İLE İLGİLİ BİLGİDİR…

uzman-cavusluk-sinavlari

Sınavda Çıkabilecek Soruları Derledik

Atatürk ilkeleri,açıklamaları ve Atatürk’ün katıldığı savaşlar:
Trablusgarp Savaşı
Balkan SAVAŞLARI
Çanakkale SAVAŞLARI
Sakarya Savaşı

İlkeleri: Cumhuriyetçilik,Halkçılık,Laiklik,Devrimcilik,Milliyetçilik,Devletçilik…

Açıklamaları:

Cumhuriyetçilik:

Atatürk devrimleri siyasi nitelik taşır. Çok uluslu bir
İmparatorluktan ulus devlete geçiş gerçekleştirilmiş ve böylece
modern Türkiye’nin ulusal kimliği oluşturulmuştur.

Laiklik:

Laiklik yalnızca devlet ve dinin birbirinden ayrılması anlamına
gelmez ayrıca eğitim, kültür ve yasama alanlarının da dinden bağımsız olması
anlamını taşır.

Devrimcilik:

Atatürk’ün ortaya koyduğu en önemli ilkelerden birisi de devrimciliktir. Bu ilkenin anlamı
Türkiye’nin devrimler yaparak geleneksel kuruluşlarını modern kuruluşlarla değiştirmiş olmasıdır.

Milliyetçilik:

Cumhuriyet devrimi ayrıca milliyetçi bir devrimdir. Bu milliyetçilik
ırkçı bir yapıda değildir; yurtseverlikle sınırlıdır. Bu devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığının korunması ve ayrıca Cumhuriyetin siyasal yönden gelişmesidir.

Devletçilik:

Mustafa Kemal Atatürk yapmış olduğu açıklamalarda ve politikalarında Türkiye’nin
bir bütün olarak modernizasyonunun ekonomik ve teknolojik gelişmeye önemli ölçüde bağlı
olduğunu ifade etmiştir.

Spor Testinde Neler Yapılır

Elinizden geldiğince var gücünüz ile,Allah’ın yardımıyla, ŞINAV MEKİK VE BOMBA KOŞUSUNDA DERECE YAPMAYA ÇALIŞIN, EN AZ 30 ŞINAV,30 MEKİK ÇEKİN.. BOMBA KOŞUSUNDA İSE, SON 3 KİŞİ ARASINDA OLMAYIN.. DERECE YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİN..

DİKKAT: SPOR TESTİ ÖNCESİ KARNINIZI TIKA BASA DOLDURMAYIN, HAFİFTEN BİR ŞEYLER ATIŞTIRIN Kİ RAHATÇA ŞINAV VE MEKİK ÇEKİP KOŞASINIZ.

Sözlü Mülakatta Neler Sorulur

Üstünüzü başınızı düzelttikten sonra 3 kez kapıya tıklayın, “gel” sesini duymayı bekleyin. Ses geldikten sonra içeri girip hemen en büyük rütbeyi bularak 3 adım karşısına geçip keskin bir ses ile

Örneğin: “Koray Volkan AKSU ADIYAMAN” Tabi bu tekmili verirken baş selamı verin ki istekli olduğunuz belli olsun,uyanık olun. Disiplini elden bırakmayın. Diğer rütbelilerden birisi size hitap edecektir isminiz ile, derhal kafanızı o komutana çevirerek “Emredin Komutanım” cevabını verin. Hangi şehirden olursanız, o şehirden Ankara ile aradaki km mesafesini aklınızda tutun,sorabilirler. Konuşurken tane tane,heyecan yapmadan cevap verin. Ata sözlerine mantıklı cevaplar verin (yanlış ta olsa) Komşu ülkelerimizden bir kaç tanesini biliyor vaziyette gidin oraya. Yanlış cevap verseniz de “Anımsayamadım Komutanım” diyebilir siniz. Size soracağı sorular bittikten sonra “çıkabilir siniz” diyecekler. Odadan çıkarken kapıyı açmadan hemen SOLDAN dönerek, yine en büyük rütbeye baş selamı verip yine SOLDAN dönerek odadan çıkınız.

Sağlık Raporu Hakkında

Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar, sağlık raporu için ilgili askeri hastanelere sevk edileceklerdir. Hastaneye gideceğiniz ilk günün sabah erkenden kan vereceksiniz. Kesinlikle şekerli gıda tüketmeyin. Kahvaltı yapmayın. Biraz maydanoz tüketin,ve su için 3-4 bardak. (aç karnına) ve kan tahlil sonuçlarını aldıktan sonra zaman kaybetmeden ilgili branşlara giderek sağlık raporu işlemlerinizi tamamlayabilir siniz.

HASTANEYE GİDECEĞİNİZ İLK GÜN SABAH 7 DE ORADA OLURSANIZ, İLK SIRALARDA OLURSUNUZ VE İŞLEMLERİNİZ HIZLI İLERLER. ÇOK SIRA OLACAĞI İÇİN,GEÇ GİDİP TE “ERKEN KALKAN YOL ALIR” DEMEYİN SONRA KENDİ KENDİNİZE…

Bir önceki yazımız olan Görevden Uzaklaştırılan Komandoya Teklif Yağıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*