Uzman Çavuş Ne İş Yapar

page_licede-2-uzman-cavus-kacirildi_396236311Merhaba uzman adayları  ve olmak için araştırma yapan kardeşlerim.Uzman çavuş ne iş yapar diye sorular geliyor sitemize Bende sizlere ufaktan bilgilendirmek amacıyla kendimce bildigim kadarıyla uzman çavuşlar ne iş yapar nelerde görev alır.

Öncelikle Uzman Çavuş Tanımını yazalım

Uzman Çavuş Nedir?
Uzman çavuş, askeriyedeki en düşük rütbeli profesyonel kadrodur. Uzman çavuşlar orduda erbaş statüsündedirler.

Uzman Çavuşun Görevleri Nelerdir?
Uzman çavuşlar çok çeşitli görevlerde bulunabilirler bunlardan bazıları şöyle: Tim, manga, unsur ve kol komutanlığı. Ağır ve hafif silahların nişancılığı, Ağır vasıta ve tank şöforlüğü. İş makinesi ya da askeri cihaz ve araç operatörlüğü. Teknik ve kademe birimlerinde teknisyenlik.

Uzman Çavuş olabilme şartları nelerdir?
Şartlar çok ama özetleyelim: 26 yaşından küçük olmak, Askerlik biteli 3 yıldan fazla olmamak, en az lise mezunu olmak. Nitelik belgesinden en az 80 notu almak. 164cm ile 210cm arası boya sahip olmak.

Bu yukarıdakiler sınava girme şartlarıdır. Sınavdan da yeter not alanlar ön sağlık muayenesine alınırlar. Spor sınavında ise mekik, şınav ve koşu testleri yapılır. Şöfor olacaklara ise psikoteknik sınavına girerler.

Uzman Çavuşluk sınavı sonucu nasıl değerlendirilir?
Yazılı sınavın %70’i, Fiziki kabiliyet ve yeterlilik sınavının ve mülakatın %15’i alınarak geçer not bulunur. Bu ortalamanın en az 70 olması gerekmektedir. Ortalaması 70 olan uzman erbaş adayları sınavı kazanarak 5 aylık eğitime alınırlar. Bu eğitimde komuta etmeyi ve ait oldukları sınıfa ait bilgileri öğrenirler.

uzman çavuşluk maaşları ne kadardır?
Maaşlar, askerlik yapılan yerlere ve şartlara göre değişkenlik göstermektedir, ilgili mevzuat ve yönetmeliklere bakılabilir. 2014 itibariyle uzman çavuş maaşı 3000 Tl’den başlar görev yerine göre değişir.

Uzman çavuşlar Aslında her iş yapar bize bu gözde bakılıyor Uzman çavuş bakımcı olur tankcı olur 15 kişilik timde 12 tanesi uzman çavuş olur.Yani uzman çavuşlar heryerde dir. Tsk’nın bana göre bel kemiği Uzman çavuş ve uzman jandarmalardır..

 

Bir önceki yazımız olan İstafa Eden Uzman Çavuların İzleyeceği Yol başlıklı makalemizde istafa eden uzman çavuş, istafa ettim ne yapmalıyım ve uzman çavuş istafa ettim ne yapmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*