Uzman Çavuş Nasıl Olunur ?

Bu yazımızda bize en çok gelen soruyu tekrar cevaplayacağız. Bu soru ” Uzman Çavuş Nasıl Olunur ? ” sorusudur.

Son günlerde uzman çavuşluk yada diğer adıyla uzman erbaşlık çok konuşuldu. Özellikle en son kanun hükmünde kararnameler ile düzenlenen ve ilkokul mezunlarına da uzman erbaş olma yolunu açan değişiklikler, bu konuya hareket getirdi.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur ?

Uzman çavuşluğa istediğiniz zaman başvuramıyorsunuz malesef, alım ilanlarını sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekiyor. Bizde bu alımları internet sitemizden yayınlıyoruz.

Uzman erbaş ihtiyacı doğan her kuvvet komutanlığı, kendi bünyesinde uzman erbaş alım duyurusu yapar ve bunu kamuoyuna duyurur. Uzman erbaş olabilmek için bu alımlar açıldığında başvurmanız gerekiyor. Daha sonra ise çeşitli seçmelerden geçerek uzman erbaş olmaya hak kazanıyorsunuz.

Uzman Çavuş Olmak İçin Şartlar Nelerdir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzman erbaş olabilmek için kuvvet komutanlıkları ihtiyaca göre şartlar belirlemektedir. Ancak genel şartlar aşağıdaki gibidir.

 

  • 25 Yaşını Bitirmemiş Olmanız Gerekmektedir. ( 1 Ocak 1992 tarihinden sonra doğan adayların başvuruları kabul edilecek. Ancak sözleşmeli erbaş ya da er olarak 3 yıl görev yapmış adaylarda yaş şartı 29 olacak. )
  • Askerliğinizi yapmış olmanız ve üzerinden 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor. Yani 20 Ocak 2014 tarihinden sonra terhis olanlar başvurabilirler. Ayrıca şuanda askerde iseniz 20 Temmuz 2017’den önce terhis olacaksanız, başvuru yapabilirsiniz.
  • Öğrenim şartı olarak ise en az lise mezunu veya dengi okul mezunu olmanız gerekiyor.

Bu noktada çoğu kişinin aklına şu soru takılacaktır: ” Hani ilkokul mezunları da uzman erbaş olabiliyordu ? ”

Hemen cevap verelim. Değişen kanun hükmünde kararname ile ilkokul mezunlarına uzman erbaşlık yolu açıldı. Fakat alım şartlarında bu kararı vermek, kuvvet komutanlarına kalıyor. Mesela geçtiğimiz dönem yapılan 2017/3 Uzman Erbaş alımlarında en az Lise mezunu şartı aranırken, yine geçtiğimiz dönem yapılan Lojistik branşlı uzman erbaş alımında ise eğitim seviyesi en az ilkokul mezunu olarak belirlendi.

Yani; alım duyurusu yapıldığında güncel olarak alım şartları da açıklanmakta ve bu şartlara göre alım yapılmaktadır. Bazen ilkokul mezunu alım olurken bazen ise olmamaktadır.

Uzman erbaş alımlarındaki en önemli konulardan biri de yaş sınırıdır. Alım yapılacak yıla göre hesaplanan sisteme göre 25 Yaşını Bitirmemiş Olmanız Gerekmektedir. Yani şuanda 1 Ocak 1992 tarihinden sonra doğan adayların başvuruları kabul edilecek. 

Alımlarda aranan bir diğer şart ise askerlik şartıdır. Askerliğinizi yapmış olmanız ve üzerinden 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor.Askerliğinizi yapmış olmanız ve üzerinden 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor.

Bu genel şartların dışında sağlık problemlerinizin bulunmaması ve özellikle sicil kaydınızın temiz olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Jandarma'dan Adaylara Uyarı başlıklı makalemizde 2017/4 Uzman Çavuş alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Uzman Çavuş Nasıl Olunur ? – Uzman Asker

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*