Uzman Çavuş Nasıl Memur Olur ?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzman çavuş olarak çalışmış ve zorunlu görev süresi biten kişilerin istifa etmesi ile ilgili ilgili kanunlar tekrardan düzenlenmiştir. Uzman çavuşların istifa edebilmeleri için en az 2 sen görev yapmış olmaları gerekiyor. 2 senelik mecburi süreyi dolduran uzman çavuşlar istifa edebilir. Peki, istifa eden uzman çavuşlar nasıl memur olur ?

zorunlu_hizmeti_biten_uzman_zabitaliga_kostu13518524720_h946918Uzman Çavuş Nasıl Memur Olur ?

Uzman çavuşlar istifa ederken memurluğu seçebilir ve geçiş yapabilir. Memurluğa geçiş için “Kurumlara Açıktan Atama” kanunu üzerinden işlem görürler. Uzman çavuşların istifa ettikten sonra başka devlet kurum ve kuruluşlarına atamaları yolu ile ilgili kanunda 657 nolu devlet memurları kanununun ilgili 97. maddesince yürürlükte olan T.C. Başbakanlık genelgeleri çerçevesinde açıktan atama izni alarak başka bir kamu kurulum ve kuruluşuna atanmaları olasıdır. Yani öncelikle açıktan atama olması için onay almak gerekir. Bunun için de istifa ederken mantıklı bir gerekçe belirtilmelidir. Bu gerekçelerin ailevi nedenler olması daha doğru bir sonuç doğuracaktır. Diğer sebepler genelde TSK tarafından hoş karşılanmayabilir. Ailevi gerekçeler ise kimsenin karışamayacağı ve hassas hususlardır. Yani istifa eden uzman çavuş nasıl memur olur ? sorusuna ilk söylenebilecek şey, kanun, genelgeye uygun bir durumda istifa edilmesi gerektiğidir.

İstifa eden uzman çavuş memurluğa direkt geçecek diye bir şey malesef yok. Üstelik bu geçiş olacaksa bile uzun bir süreç alabilir. Bu sebeple önce sivil hayatta neler ve nasıl işler yapılabileceği araştırılmalı, eğer mümkünse istifa gerçekleşmeden önce bir iş ayarlanmalı ve maddi durum garanti altına alınmalıdır. Çünkü istifa ettikten sonra belli bir tazminat alınır ama bu tazminat öyle yüklü bir miktar değildir. Bu nedenle sivil hayatta zor durumda kalmamak için düşük ücretli de olsa bir işin bulunması gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan ANKARA ASKERLİK ŞUBELERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*