TSK’nın Seyyar Köprüsü : SAMUR

SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK) Türkiye’nin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesidir. SAMUR SYHK SistemiTürk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemidir.

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR SYHK Sistemi, ileri ve geri yönlerde %50 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir.

2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetleri ile SAMUR SYHK Sistemi 2.5 m/s’ye kadar akıntılı sularda operasyon yapabilmektedir.

fnss-samur-teknik

Tek başına askeri yük sınıfı (AYS) 21 Paletli araç, iki adet sistemin yan yana gelerek birleşmesi ile oluşturulan ikili nakliye takımında AYS 70 Paletli araç ve üç adet sistemin yanyana gelerek rampalarından birleşmesi ile oluşturulan üçlü nakliye takımında AYS 100 Tekerlekli araç taşıma kabiliyetine sahiptir. 12 adet SAMUR SYHK Sistemi bir araya gelerek 150m uzunluğunda bir köprü oluşturmakta ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlamaktadır. Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen sistem ile en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kurulabilmektedir.SAMUR SYHK Sistemi’nde, kurtarma vinci, otomatik yangın bastıma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenlik önplanda tutulmaktadır.

samur-mod

Türkiye’de ilk defa yurt dışı destek alınmadan tasarlanan ve geliştirilen SAMUR SYHK Sistemi’nin yurt dışında da benzerlerine rastlanmaktadır. SAMUR SYHK Sistemi, 8×8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Bordo Bereliler Kimdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*