Trafik Polisi Nasıl Olunur ?

Trafik Polisi Nasıl Olunur

Polis olmak isteyen bir çok vatandaşımız bulunmaktadır. Bunlarda polislikte seçecekleri şubeleri önceden belirlemişlerdir. Kimi sivil çalışmak ister, Kimi çevik kuvvet, kimi PÖH olmak kimi ise trafik polisi olmak ister.

Trafik polisi 24 saat saat esasına göre çalışır ve genel görevi trafiğin düzenidir. Trafik polisliği, emniyet müdürlüğüne bağlı bir branştır. Trafik polisleri 1 ay kursa giderler ve başarılı olmaları durumunda trafik polisi olurlar. Ancak kursa gitmeyen trafik polisleri de mevcuttur.

 

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Trafik polisi olabilmek için öncelikle polis olmanız gerekmektedir. Yani direkt olarak trafik polis olamazsınız. Polis olup branş olarak seçmeniz gerekir. Trafik polisi genellikle gönüllülük esasına göre seçilir ancak bazı bölgelerde ihtiyaca göre bile trafik polisi olabilirsiniz. Yani illere göre değişmektedir. Kimi ilde trafik polisi olmak istediğinizi söylediğinizde sizi alırlar, kimi ilde ise size sormadan sizi trafik polisi yaparlar. Tamamen bulunduğunuz yerdeki Emniyet Müdürlüğü’ne göre değişir.

 

Trafik Polisi Nasıl Olunur

 

Motorsikletli Trafik Polisi Nasıl Olunur ?

Motorsikletli trafik polisi yani ŞAHİN olabilmek için öncelikle trafik branşına geçmeniz ardından ŞAHİN’lik için yapılan seçmelere katılıp başarılı olmanız gerekmektedir.

Eğer Polis Olmak İstiyorsanız; Polis Nasıl Olunur ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gardiyanlıktan Polisliğe Geçiş Var mı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*