Sözleşmeli Er Olma Şartları

Ziyaretçi kardeşlerimizin merakla bekledigi soruya cevap verelim istedik uzman arkadaşlarımızla. Sözleşmeli er nasıl olabilirim ? kaç yıl sözleşmeli er kalabilirim. Yada buna benzer çok soru vardır aklınızda biz sizler için sözleşmeli er olma şartlarını yazalım..Türkiye Büyük Millet Meclisinin almış olduğu karar doğrultusunda 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu 2013 yılında yürürlüğe girmiştir.

Sözleşmeli Er olma şartları 2015 yılında yapılan değişik ile ayrı bir boyut kazanmıştır. Bu değişiklik ise askerlik hizmetini yapmadan da Sözleşmeli Er olunmasıdır.

Sözleşmeli Er olabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Erkek olma şartı 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er kanununda belirtilmemiştir ancak askerlik durumunu belirttiğinden ve ülkemizde de kadınların askerlik yapamayacağından dolayı Sözleşmeli Er olmak için erkek olmak gerekmektedir.

Sözleşmeli Erbaş ve Er olma şartlarından diğeri ise yirmi yaşından gün almış olmak ve yirmi altı yaşından gün almamış olmak gerekir. Nüfus kaydında düzeltme var ise sonradan tespit edilse dahi ilişiği kesilmektedir.

Askerliğinizi yapmış iseniz terhis tarihinden itibaren en fazla üç yıl geçmiş olması gerekmektedir. Askeri Lise veya Türk Silahlı Kuvvetlerinin herhangi bir Askeri Okulundan ilişiği kesilen personel başvurusu kabul edilmeyecek.

Sözleşmeli Er olma şartlarından bir diğer madde ise; en az ilköğretim okulu mezunu olmak veya yurt dışında dengi bir okuldan mezun olma şartı aranmaktadır. Gelelim bu işin bir de adli boyutuna; taksirli suçlar hariç her ne suretle olursa olsun bir ay veya fazla hapis cezası almamak.Ayrıca güvenlik soruşturması menfi sonuçlananlar Sözleşmeli Er olarak alınmazlar.

Sözleşmeli Erbaş ve Er olma şartları konusu ile ilgili detaylı bilgi için www.tsk.tr/5_insan_kaynaklari/tskbirimleripersoneltemini internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mahkemem var Formda işaretlemelimiyim başlıklı makalemizde boşanma davam var, Mahkemem var Formda ve Mahkemem var Formda işaretlemelimiyim hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*