Sınavda Çıkacak Sorular, Yapmanız gerekenler, Hastane İşlemleri ve Daha fazlası

page_licede-2-uzman-cavus-kacirildi_396236311

 

Herkese merhaba, bu makalede anlatacaklarımız sınava girecek adayların için gerçtekten işe yarayacakdır.

 

11214325_977404148993441_1639811478132683543_n

 

Şimdi öncelikle Uzman erbaş , Uzman Çavuş demektir kimse bu ikisini ayrı olduğunu sanmasın ve bu mesleğe lütfen parası için değilde isteyerek yaptığınıza emin olun.

 


Şimdi gelelim sınav konusuna beyler İlk önce sınav olacağınız yere geliyorsunuz size orda yazılı sınav ön sağlık muayenesi ve spor mülakatı bekliyor.

 


Yazılı sınav: Yazılı sınav genel kültür ve 3 adet matematikten oluşmaktadır ve genel kültüre dayalı orta okul düzeyindeki bir çocuğun yapabileceği sorular mevcut.

 

Örnek vermek gerekirse; Adana ili hangi bölgemizdedir cvp: Akdeniz. Bu tarz basit sorular yada başka bir örnek vermek gerekirse Matematik sorusu 2+5-3=? Cvp: 4 . İşte bu kadar basit.

 


Ön Sağlık Muayenesi: Ön sağlık muayenesi boy kilo ölçümünüz alınır sonra 4-5 Doktor kontorlünde açık alanda hızlı bir şekilde sırayla hemen göz geçirirler Bakacakları şey tırnaklarınız, kollarınız sırtınız faça dövme vs iz kontorlü ve ağız kontorlü olacaktır. Şayet dövme yada jilet izi varsa hiç gitmeyin bile.

 


Spor Mülakatı: Spor mülakatı denilince aman ben yapamam, yada korkuyorum demeyin sakın, bakın her aşamada tüm komutanlarınız yardımcı oluyor sizlere onlarda sizin azminizi gördükçe bazı şeylere göz yumuyorlar, [ Mekik en az 27 ] [Barfiks en az 3 ] [ Durarak uzun atlama en az 175 cm ] spor mülakatıda çok zor değil siz sınava gitmeden 1 hafta öncesinden her akşam en az 4 km aralıksız belli tempoda koşun hazırlıklı hantal gitmemiş olursunuz.

 

2. Gün

 

Bir önceki gün mülakatlarımızı bitirtik bugün ise Jandarma personel temin merkezinde sözlü sınav olacak, işte asıl iş burada asıl heyecanlı bekleyişler burada olacak, ya tamam yada devam diceksiniz en püf nokayı yakalamanız lazım. Biz burada o püf noktaya değineceğiz.

 


Sözlü Mülakat: Sözlü mülakat ‘da herkes bir tiyatro salonu gibi olan bir büyük bir alanda oturur koltuklarda herkesin dosyası gurup olarak toplanır, daha sonra isim çağrıldıkça bir koridor var o koridor da 4 adet oda var her odada 3 rütbeli bulunur genelde üst teğmen yada albay olur, siz odaya girerken kapıyı çalın “Gel” sesi duymadan girmeyin, girdikten sonra esas duruta baş selamı vermeyi ve temil vermeyi unutmayın. Örnek Baş selamı ve tekmil “Ali çoban Konya emret komutanım” gür bir sesle yine esas duruşu bozmadan karşılarına geçin esas duruşta gögüsünüz kabarık şekilde durun, önünüzde ufak oval balık akvaryumu gibi bir kavanoz olacak içinde 1-30 a kadar olan sayı taşları olacak birini seçeceksiniz rastgele diyelim ki taşınız “3” , 3 numara komutanım diyeceksiniz, komutanlarınız karşısınıdaki monitöre 3 numaralı soruları gösterecek onları biliyorsanız cevaplarsınız yoksada “anımsayamadım komutanım” diyeceksiniz.

 


Sözlü Mülakatda Sorulan Sorular: Şimdi sözlü mülakat denilince ve karşınızda albay gibi rütbeli komutanlar denilince sakın korkmayın ve heyecan ve kekeleme yapmayın zaten ordaki sorulan sorular bahane adamlar sizin heycan ve diksiyonunuza bakacaklar.

 

Çıkacak benzer sorular ise Atatürkün inkilapları olabilir mesela, Milliyetçilik nedir ? Yada Laiklik ? Başka bir soru tarzı ise Mesela , Türkiyede maden ocakları hangi illerimizde var örnek ver birkaç tane ? Yada başka bir soru, Türkiyedeki akar sularına birkaç örnek verin. İşte bu tarz basşt genel kültüre dayalı sorular olur bazende kendini tanıt derler işte buna siz çalışın çünkü orda konuşma akışınıza ve heyecanınıza bakıyorlar yoksa adamın umurunda mı sen kimsin diye. Atatürkün hatatına falanda çalışın ne olur ne olmaz.

 


Dikkat etmeniz gerekenler: İşte burada işin püf ve ince noktaları mevcut, şimdi siz bir patronsunuz iş için yüzlerce kişi sizinle görüşmeye gelecek kimisi spor giymiş sakallı falan, kimisi işte günümüz modası enterasan giyinimiş saç jöleli felan, kimiside takım elbise yada çok sade ve gösrerişsiz ama temiz traşını olmuş saçlar normal düz. Şimdi siz olsanız kimi işe alırdınız ? Cevab belli tabiî ki sade gösterişsiz ve adam gibi giyineni. Bakın arkadaşlar biz orda adam damatlık takımı ile geleni gördük güldürler belki ona ama o adam kazandı ? Bilgisinden mi ? Hayır, işi ciddiye alıp efendi giyindiği için ordaki ince ayrıntılar bunlar işte sizde sözlü mülakata giereken varsa takım elbiseniz giyin çantanıza katın sözlü mülakat olacagı gün giyin, yoksada kumaş pantolon sade gömlek şık olmaya çalışın ve mutalaka asker gibi traş olun sakal falan olmasın elenirsiniz.
Sözlü mülakat bittikten sonra tekrar salondaki yerinize oturacaksınız isim isim çıkıştaki kapının ordan çağıracaklar sizi kazandınız yada kayıp ettiniz söylenecek. Diyelim ki kazandınız hastane seçiceksiniz sağlık muayenesi için bu hastaneler İstanbul, Ankara, Diyarbakır, sanırım birde İzmir yada Bursada vardı. Genelde Ankara seçerler ama Ankara Etimesgut’u seçin çünkü orası diğerlerine göre erken veriyor 1-2 gün.

 


3. Gün

 

Şimi Çok şükür her şeyi geçtik işin yorucu kısmı daha bitmedi smile ifade simgesi Çünkü 4 ile 6 gün sürebilecek olan bir hastane marotonu başlıcak.
Diyelim ki Ankara Etimesgut Asgari hastanesini seçtiniz sabah erkenden kalkıp 7 de orda olduk ilk olarak nizamiyede girişinimiz yaptırıyoruz ilk muayenemiz kan ve idrar örneği vermek olsun ki çünkü bu örnekelr bir ertesi gün veriliyor sonuçları bunları ilk gün aradan çıkarırsak zaman kaybı yaşamyız birde kan ve idrar örnegi verecegimiz için kesnlikle bi önceki gün akşaımı saat 22:00 dan sonra su dışından hiç bir şey yemeyin içmeyin sabhta kahvaltı yapmayın su için yine örnekler yoksa yüksek değer çıkar tekrar yaptırmak zorunda kalırsınız. Şimdi kan ve idrar örneği evrdikten sonra diğer muayeneneleride sırasıyla geçicez her gün 2-3 muayene girebildigimiz için yogunluktan dolayı hastane işlerimiz en erken 3 günü buluyor çünki hastane yogun oluyor gerçekten. Şunu unutmadan söyleyelim bir muayenede sizin cinsel organınıza bakılacak bir doktor tarafından utanmak yada rezil olmak istemiyorsanız etek traşınızı olun. Kulak içini kulak çöpüyle temizlemeyi unutmayın kulağada bakıyorlar, hatta duş alın siz direk en temizi. Herşey bittikten sonra sağlıkta bir sıkıntı çıkmadı dosyamızı hastanenin en alt katında bir yer var oraya veriyoruz ertesi gün yada akaşama doğru yetşirse dosyalarınız veriliyor size Jandarma Uzman Erbaş olabilr yada Jandarma Uzman Erbaş Komando olabilir yada olamaz yazar. Komando olamayanlar, Jandarma Asayiş olacaktır korkmasınlar olamadık yazısını görünce yani. Sonra dosyanızı alıp hızla Sözlü mülaktın olduğu yer Personel temin merkezine götürüp teslim edeceksiniz tabi güzel mutlu bir heyecanla çünkü sınavı kazandık artık bekleyeceğiz. Bekleme süresi güvenlik sorusturması en az 6-12 ay sürer arkadaşlar yani 1 sene bekleyen çok oluyor ama sonunda gidiyor merak etmeyin lütfen adak admayı unutmayın bu manevi güç olarak çok işinize yarar mesela, uzman olursam 10 fakiri doyurcam yada şu kadar para verecem yada kurban kesip fakire dağıtacam yada anamı babamı hacca gönderecem gibi şeyler bilirsiniz işte bir abi yada komutan tavsiyesi. Beyler biz yardımcı olduk gerisi siz ve Allaha kalmış bişey artık hakkınızda hayırlısı ise olur, hakkınızda hayırlı değilse olmaz bunuda unutmayın.

 


Not: Para lazım olaktır size yani en az bir 600-700 tl götürün yanınızda ULUS da oteller var 50 tl derler pazarlık yapın 40 tl felan indirin, sakın 20,25 tl otellere kanıp kalmayın rezelat ahırdan beterler. Duş yok yadak taş gibi sıcak su yok hiç bişey yok. Ama 40 tl olanlarda sabah kahvaltısı sıcak su , duş , tv vs hersey var.

 

Türk milletinin sizin gibi aziz, istekli, vatanını seven gençlere daima ihtiyacı vardır, Allah yar ve yardımcınız olsun yolunuz açık olsun.

 

Sınava Gelirken Getirceğiniz Malzemeler;

 

*Nufüs Cüzdanı ve Fotokopisi

 

*Ehliyet ve Fotokopisi

 

*Dört adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu. (Bu belge Sınav Tarihi açıklandıktan sonra sizlere vereceğiz *Facebook sayfamızdan ve Jandarmanın sitesinden )

 

*Lise diploması ve Fotokopisi varsa Üniversite Diploması  ( NOT: 06.01.2017 Tarihinden itibaren Bazı alımlarda İlkokul Mezunları da uzman çavuş olabilmektedir. )

 

*12 Adet vesikalık Fotoğraf

 

*Nitelik Belgesi (Halen Askerde olan adaylar için geçerli askeliğiniz bitmiş ise bunu dikkata almayın)
*Denklik belgesi (Okulunu yurt dışında bitiren adaylar için geçerli)

 

*Terhis Belgesi ve Fotokopisi (Terhis belgesini teslim etmiş oalnlar ask. Şubesinden alabilirler)
*1 Adet kağıt zarf yani mektup zarfı.

 

*Spor ayakkabı, şort, vs (Spor mülakatında rahat hareket etmeniz için)

 

Bir önceki yazımız olan Uzman Erbaş Sınavına Girecek KTM Takıdı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


1 yorum

  1. Kolunda jilet var 4 tane omuzda yazlık kıyafette belli olmuyor 9 yıl öncesine ait . Psikoteknik.guvenlik.b.f ehliyetini var traktör kullanma bilme. Kimi diyor gitme.kimi diyor alırlar. .alsalarda.zaten lazer tedavi gorecem.kabul olurmu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*