Nasıl Polis Olunur

Ülkemizde Polis olabilmeniz için 4 seçenek vardır.

1- Lise düzeyinde olan polis koleji

Ankara ve Bursa’da olmak üzere 2 adet polis koleji vardır. Bunlar yatılı okullardır.  Polis Kolejine girmek için, Giriş Sınavına katılmaya hak kazanacak adayların sonuçları OYP’ye (Orta öğretime yerleştirme puanı) göre yapıldıktan sonra, adayların başarı ve puan durumları MEB tarafından değerlendirilir ve Ankara Polis Koleji Müdürlüğüne aktarılır.

Bir yılı ingilizce olmak üzere 4 yıllık bir eğitimin ardından, sınavsız olarak Polis Akademisi’ne geçiliyor. Polis Akademisi’nden mezun olan öğrenciler  Yardımcı Komiser olarak göreve başlıyorlar. Birinci sınıf emniyet müdürlüğüne kadar yükselme imkanına sahipler.

 

2- Polis Meslek Yüksekokulları

Üniversite sınavı ile alım yapılıyor.

 

3- Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi

Üniversite sınavı ile alım yapılıyor.

 

4- Üniversite mezunları için, 6 aylık Polis Meslek Eğitim Merkezleri’dir (POMEM)

Başvuru yapan üniversite mezunları arasında her meslekten mezun bulunmaktadır.  Açıköğretim Fakültesi mezunlarının başvurusu da kabul edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım ? başlıklı makalemizde Sözleşmeli Er Alımları, sözleşmeli er nasıl olabilirim ve sözleşmeli er nasıl olunur hakkında bilgiler verilmektedir.


1 geri izleme / bildirim

  1. Trafik Polisi Nasıl Olunur ? - Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Askeri bilgileriUzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Askeri bilgileri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*