Nasıl Astsubay Olunur ?

Uzmanlıktan Astsubaylığa geçiş şartları

Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki ismiyle gedikli zabit veya küçük zabit gibi adlarla anılan astsubaylık kurumu NATO üyesi tüm devletlerde geçerli olan bir rütbedir. TSK’da Subay sınıfından sonra yer alan Astsubaylar eratın en çok irtibat kurduğu olduğu askerlerdir. Ayrıca Türkiye’de ki kırsal bölgelerde de eskiden genelde jandarma karakol komutanı oldukları için, köy insanı tarafından çok saygı gösterilen, sevilen ve devletin temsilcisi sıfatıyla görülür.

Astsubaylar 926 sayılı TSK personel kanununa tabidirler. Zorunlu hizmet süreleri 10 yıldır. TSK’da kara, hava, deniz, jandarma bünyesinde görev alırlar. Kendi içinde bir takım kıdem rütbelerine ayrılırlar.

Bunlar:astsubay_rutbeler-300x218

  • Astsubay çavuş
  • Astsubay kıdemli çavuş
  • Astsubay üstçavuş
  • Astsubay kıdemli üstçavuş
  • Astsubay başçavuş
  • Astsubay kıdemli başçavuş olmak üzere 6 rütbedir.

Astsubay olmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Ayrıca her kuvvetin ve her sınıfında bazı farklı şartlar olabilir.

K.K. astsubay alımı için gerekli olan şartlar şunlardır:


Genel Şartlar:

– Lise ve dengi okullar, en az 2 yıl süreli meslek yüksek okulu veya 4 yıl süreli fakülte/yüksek okul mezunu olmak

Sosyal Durum- Ahlak- Karakter

– Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak. Bunlar genelde subaylar içinde istenen ahlaki yükümlülüklerdir. Bu şartlar içinde 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde sinide barındırır.

Yaş ile İlgili Şartlar:

– Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretimi bitirenler için 28 yaşından, daha kısa süreli okulları bitirenler için 26 yaşından gün almamış olmak.

Sağlık ile ilgili şartlar:

– Vücut yapısı düzgün, ağız, çene ve diş yapısı muntazam olmak; yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri, dilinde pelteklik, vücudunda dövme, kekemelik ve gözünde şaşılık vs. bulunmamak

 

– TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak. Asgari boy standardı erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’dir.

– Sevk edilen askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu almak
Bu şartları taşıyan herkes astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubaylık sınavı yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi sınavından oluşur.

– Yazılı sınavda 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, T.C. Anayasası, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalar, Türkiye Coğrafyasından oluşan yazılı sınavda en az 70 puan alınması gerekmektedir. Ayrıca bu sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir.

– Yazılı sınavı başarı ile veren adaylar mülakat sürecine girerler. Bu süreçte ilk sağlık muayenesi yapılır. Yukarıda bahsettiğimiz sağlık şartlarını taşıyanlar Kişilik değerlendirme testine gireceklerdir. Kişilik değerlendirme testi genel olarak nasıl bir karakterde olduğunuzu anlamak içindir. Bu puana tabi değildir. Sadece kanaat oluşturmak amacıyla yapılır. Sözlü mülakattan önce en son Fiziki kabiliyet yeterlilik testi yapılır.Adaylar 1500 m koşu, mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Burada 40 baraj puanını geçmek gerekmektedir.

– En son sözlü mülakat süreci başlar. Sözlü mülakatta diksiyondan, görünüşe, genel kültürden, kendini ifade etmeye, kendine güven duygusuna kadar birçok özellik ölçülür. Sözlü mülakattan da 70 almak gerekmektedir.

 Yazılı sınavın %70’i,Fiziki kabiliyet yeterlilik testinin %15’i, Sözlü mülakatın %15’i alınarak başarı puanı bulunur. Bu puana göre yapılan sıralama ile sınavı kazanan adayların listesi belirlenmiş olur.

Bu sınavları başarı ile verenler astsubay meslek yüksekokulunda görecekleri iki yıllık eğitimin ardından astsubay çavış türbesi ile atanırlar. Ancak burada bilinmesi gereken bir başka konu daha vardır. Astsubay meslek yüksekokulları kara, hava, deniz, bando ve sağlık olmak üzere beş kısımdır. Bu sınıfların birbirinden farklı bir takım şartları bulunabilir.

Maaşlara gelince yapılan görev ve yere göre değişmekle birlikte devletteki maaşlara göre normal düzeyde seyreder.

 

Bir önceki yazımız olan BİNGÖL ASKERLİK ŞUBELERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*