Muvazzaf Subay Nasıl Olunur?

Muvazzaf Subay Nasıl Olunur,

Türkiye’de Subay olmak, hemen hemen  her gencin en büyük hayallerinden biridir.Üniforma aşkı ve emir komuta zincirinin başı olma hayali Türk Milletinin gelecek vadeden evlatlarına özgü bir meslektir.

Pekiyi muvazzaf Subay Nasıl olurum sorusunu aşağıda belirtilen şartları taşıdığınız sürece Subay olmaya hak kazanırsınız.

1. Aşama: 8. sınıfta askeri liselere giriş sınavına girerler. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak protokol yapılarak hazırlanır.

2. Aşama: Spor Testi. Bu test bir dizi aşamadan oluşur. Bunlar koşu, şınav, mekik, barfiks ve boy kilo endeksi.( 13 yaş; 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
14 yaş; 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 yaş; 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg
16 yaş; 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg)

3. Aşama: Sağlık kurulundan geçmek. En son sözlü mülakatı geçtikten sonra adresinize yazı geliyor.En yakın Askeri Hastaneye belirledikleri tarihte sizi oraya yönlendiriyorlar.Her açıdan sağlam ve dış görünüşünüz düzgün olmalıdır.Heyet sizi rapor sonucunu söylemek için çağırır.Buradan iki sonuçla çıkarsınız.Askeri Öğrenci olur veya Askeri Öğrenci olamaz.Askeri öğrenci olur sonucuna göre size kayıt tarihleri verecekler ve o tarih içerisinde Askeri Liseye kayıt olup başlarsınız.Askeri öğrenci olamaz sonucunda ise hemen pes etmeyin çünkü itiraz etme hakkınız var.GATA’ ya başvurarak yeniden kuruldan geçersiniz.

Sonuç olarak yukarıda belirtilen hususlar sadece muvazzaf Subay olmak için yeterli değildir. Askeri Liselerden de zor şartlar altında da mezun olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Güçlü 10 Ordusu başlıklı makalemizde en güçlü 10 ordu, en iyi 10 ordu ve en iyi asker hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*