Muvazzaf Sözleşmeli Astsubay Nasıl Olunur ?

Başvuru Şartları

EĞİTİM Başvuru kılavuzunda belirtilen iki yıllık meslek yüksekokulu veya dört yıllık fakülte/yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olmuş/olacak olmak.
YAŞ Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğretimi bitirenler için 27 yaşını, daha az süreli yüksek öğretimi bitirenler için 25 yaşını bitirmemiş olmak.
BOY Asgari boy standardı 164 cm’dir.
BOY/KİLO TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy-kilo standartlarına uygun olmak.

Yazılı Sınav

S.No. Konular Soru Miktarı
1 Türkçe 5
2 İnkılap Tarihi 12
3 Atatürkçülük 12
4 T.C. Anayasası 4
5 Uluslararası Kurumlar ve Antlaşmalar 11
6 Türkiye Coğrafyası 6
TOPLAM                                                                50

Ön Sağlık Muayenesi

Ön sağlık muayenesinde aşağıdaki hususlar aranır:

    Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak [(Ağız, çene ve diş yapısı düzgün olmak, göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, şaşı ve renk körü olmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, dövme ve cilt hastalığından iz bulunmamak,) düztaban olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak, Türkçeyi kusursuz konuşmak (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak)]

Fiziki Yeterlilik Testi

Ön sağlık muayenesinden başarı ile geçen adaylar, 1500m. koşu, mekik ve şınav branşlarından değerlendirilmektedir.

Test Türü 17-25 Yaş 26-30 Yaş 31-35 Yaş
1500 metre Koşu 8dk.09sn. 8dk.19sn. 8dk.29sn.
Mekik 18 16 14
Şınav 15 13 11

Muvazzaf astsubay aday adaylarının fiziki yeterlilik testinden başarılı sayılması için; değerlendirmede adayların her bir branştan sınava tabi tutulması, her branştan alınan puanların toplamının branş sayısına bölünmesi sonucu elde edilecek puanın 40 baraj puanını geçmesi şarttır.

Mülakat

Mülakat; adaylarda bulunması gereken ve testlerle tespiti mümkün olmayan niteliklere adayın sahip olup olmadığını tespit etmek, adayın diğer aşamalarda ölçülemeyen kişisel özelliklerinin değerlendirilmesini sağlamak maksadıyla “yeterli bir zaman içerisinde adayın geçmişi, kişiliği, psikolojik yapısı, kendini ifade edebilme yeteneği ve askerlik mesleğine ön yeterliliğin tespiti gibi konuların değerlendirildiği” planlı bir görüşmedir.

Sağlık Kurulu Muayenesi

Adaylar sağlık raporu işlemleri için kendilerine tebliğ edilen tarihte belirtilen Asker Hastanesine/Sağlık Muayene Merkezine (SMM) “Muvazzaf Astsubay Olur” kayıtlı sağlık raporu ile başvurmakta ve muayene işlemlerine başlamaktadır.

Sonuç ve Değerlendirme

SEÇİM AŞAMASI PUAN ETKİSİ
Yazılı Sınav %70
Fiziki Yeterlilik Testi %15
Mülakat %15

Değerlendirmede şehit eş ve çocuklarına ilave olarak 10 puan, muharip/malul gazi eş ve çocuklarına ise 5 puan verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli er adaylarının ön sözleşme süreleri ne kadardır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*