KAPANAN ÖZEL OKULLARIN ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU NE?

Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde 998 özel okul kapatıldı. Bu kurumlarda okuyan yaklaşık 138 bin öğrencinin başka okullara nakledilmesi için çalışmalar başlatıldı. İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kontenjan kısıtlaması olmadan okullara yerleştirilecek. Bu öğrenciler 30 Eylül’e kadar nakil olabilecek. Liselerdeki yaklaşık 40 bin öğrenci ise Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında aldığ09ı puana göre başka okullara nakledilecek. Normalde aylık yapılan nakiller, kapatılan okullardaki öğrencilerle sınırlı olmak üzere günlük olarak gerçekleştirilebilecek. Öğrenciler kontenjan dışı bir şekilde yerleştirilecek. İsteyenler özel okullara da kayıt olabilecek. TEOG kapsamında kapatılan okullara kayıt olanlar da 29 Temmuz akşamına kadar tercihlerini güncellediler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullar ilk kapandığında velilerin kayıt paralarını nasıl geri alacakları konusunda, “Okul yönetiminden tahsil edebilirler, ödeme yapılmazsa yargı yoluna başvurabilirler” açıklamasını yapmıştı. Ancak MEB daha sonra bu konuda Maliye Bakanlığı’nın çalışma yürüttüğü bilgisini verdi. Maliye Bakanlığı ise, bu okullara ödenen ücretlerle ilgili bir çalışmanın bulunmadığını belirtti. Yani bu okullara yapılan ödemelerin nasıl geri alınacağı belli değil.

Kapatılan özel okulların binaları Maliye Bakanlığı’na devredildi. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bu binaların Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisi için Maliye Bakanlığı’na başvuracaklarını söyledi. Tekin, tüm binalar MEB’e devredilecekmiş gibi illerde kapatılan okulların hangi okul türüne dönüştürüleceğinin ve hangi öğrencilere hizmet edeceğinin çalışmalarını da tamamladıklarını belirtti. Kapatılan askeri okulların binalarının ne olacağı ise bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan GÖREVDEN ALINAN ÖĞRETMENLERİN YERLERİNİ NASIL DOLDURULACAK? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*