Jandarma Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Jandarma Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Uzman çavuş olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesine girmek isteyen uzman çavuş adayları bazı hususları iyi bilmelidir. Dikkat edilmesi gereken meseleler bir bir halledilirse uzman çavuş olma yolunda büyük bir adım atılmış olunur ve işler çok daha kolay yürür.

Uzman çavuşluk rütbesi bir diğer ismiyle uzman erbaşlıktır. Yani erbaş veya çavuş aynı anlamdadır. Uzman çavuş olan kişiler en az 2 yıl, en çok 5 yıl olmak kaydı ile sözleşme yapabilirler. Yapılan sözleşmenin süresinin bitiminde isteğe bağlı olarak TSK ile sözleşmelerini yenileyebilirler. Toplamda 7 dönem arka arkaya sözleşme yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olunabilir. Emekliye ayrılmak istemeyenler için ise sivil memurluk yolu açıktır. Bu tamamen uzman çavuşun kendi isteğine bağlıdır. Bu kurallar hem jandarma uzman çavuş için hem de diğer tüm uzman çavuşluklar için geçerlidir.

Jandarma uzman çavuş olma şartları hakkında daha ayrıntılı detay istiyorsanız şimdi yazacaklarımıza daha çok dikkat ediniz.

Öncelikle vatandaşlığınızın TC olması gerekmektedir.

Uzman çavuşlukta yaş sınırı yirmi sekizdir.

Halen askerliğini yapan kişi ilk altı aydan sonra başvuru yapabilir.

Askerlik görevini bitiren kişiler ise terhislerinin ardından ilk 3 yıl içerisinde başvuru yapabilir. Üç yılı dolanlar ve 26 yaşından gün almış olanlar başvuru yapamaz.

Orta okul veya daha üst bir eğitim kurumundan mezun olmak yeterlidir.

Jandarma uzman çavuş olma şartları arasında herhangi bri suçtan hükümlü olmamak veya halen soruşturma altında olmamak gerekir.

Halen askerdeyken jandarma uzman çavuş olmak için başvuru yapanlar birlik komutanından nitelik belgesi almalıdır ve aldığı notun en az 80 olması şarttır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sağlık yönetmeliğinde belirtilen tüm şartlara uygun şekilde bir fiziki ve ruhi yapıya sahip olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İstifa eden uzman çavuş nasıl döner? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


1 geri izleme / bildirim

  1. İlkokul Mezunu Uzman Çavuşluk Gerçeği - Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Askeri bilgileriUzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Askeri bilgileri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*