Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı – BİLECİK SÖĞÜT

Adından da anlaşıldığı üzere, vatani görevini yapan arkadaşlarımızın, acemi birliklerinde dağıtım yeri Söğüt’e çıkarsa eğer şoför adayı olduklarını bilmelisiniz. Jandarma Ulaştırma taburu Bilecik söğütte, 2-3 farklı aracın şoförlüğü sizden istenir.

Düşeceğiniz bölüğe göre süreceğiniz, araçlar listelenir. 1.ci bölük benim zamanımda Isuzu yani 4×4 dediğimiz jandarma arabasıdır. Bilecik söğütte bu bölüğe askerler arasında sosyete bölüğü adı verilir.

 

2.ci bölük Land Rover kullanılır. Genel olarak bu aracın şoförleri acemilik süreleri bittikten sonra, ilçe jandarma komutanlarının yada il jandarma komutanlarının düşecekleri birlikte ki en kıdemli rütbeli kişinin şoförü olurlar.

Diğer bölüklerde ise, Unimorg gibi çeşitli araçlar yer almaktadır. Adından belki bir şey anlamayabilirsiniz, fakat gittiğinizde görürsünüz. Bu araçta askerleri taşımak için, özellikle komando birliklerini taşımaya yarayan bir araçtır.

Bilecik Söğüt’ün birliklerinden bahsettiğimize göre birazda rahatlık yönünden orayı sizlere anlatmaya çalışalım. Sabahları ve akşamları yatma saatiniz düzenlidir. Gerçekten rahat edebileceğiniz, en güzel acemi birliklerinden bir tanesidir.

Sabahları hafta içi 7 ‘de kalkarsınız, 8:30 da eğitime başlarsınız, 1-2 saat eğitim daha sonra mola şeklinde öğlen yemeğinize kadar devam eder. Akşam 6-7 gibi paydos verirsiniz. Ve yatağınıza girersiniz.

İsterseniz koğuşlar bölgesinin önünde bulunan kantinden tost, hamburger, çay, kola gibi çeşitli yiyeceklerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte kantin bölgesinin hemen, önünde yaklaşık olarak 20-30 adet sabit telefon bulunmaktadır. Ailenizi buradan istediğiniz saatte arayabilir görüşebilirsiniz. Genel olarak sıra olmuyor, mümkün olduğu anda hemen, hemen sıra bulabilirsiniz.

Yemekleri güzeldir, düzenli ve tam saatinde verilir. Bilecik Söğüt’e düşen arkadaşlarımızın elenmemesi için, bazı çeşitli psiko-teknik sınavları yer almaktadır. Şöför adaylarına genel olarak bu sınavlar, araba oyunu, atari oyunu gibi çeşitli testler sonucunda şoförlüğe layık görülür. Gidecekleri birlikler Bilecik söğüt % 70 olarak doğuya gönderim yapıyor. Fakat, burası kader, kısmet ve nasip işidir. Tüm askerlerimize, hayırlı tezkereler diliyoruz.

3900351

Bir önceki yazımız olan Askerlik Kısalıyor mu ? başlıklı makalemizde askerlik kısalıyor, uzun dönem askerlik kaç ay ve uzun dönem kısalıyor hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*