Jandarma – Sahil Güvenlik Akademisi Kuruldu!

OHAL Kapsamında Jandarma ve sahil güvenlik teşkilatlarının personel ihtiyaçlarını karşılamak adına önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim- öğretim, bilimsel araştırma, yayın yapmak üzere bünyesinde eğitim merkezleri ve kurslar da barındıran bir yüksek öğretim kurumu olacak olan “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi” de kuruldu. Bu kurum İçişleri Bakanlığına bağlı olacak.

Kapsamında Jandarma ve sahil güvenlik teşkilatlarının personel ihtiyaçlarını karşılamak adına önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim- öğretim, bilimsel araştırma, yayın yapmak üzere bünyesinde eğitim merkezleri ve kurslar da barındıran bir yükseköğretim kurumu olacak olan “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi” de kuruldu. Bu kurum İçişleri Bakanlığına bağlı olacak.
Akademinin yönetiminden tamamen Akademi Başkanı sorumlu olacak, hizmetin gerektiği zamanlarda İçişleri Bakanlığı onayıyla diğer kurullar teşkil edebilecek.
Akademide ücret karşılığı ders vermek üzere yetkilendirilen Bakanlık personeli ve diğer personellere ücret ödenecek. Azami yıllık ders saati 360 saat olacak, bu rakam eğitim süresince haftada 20 saate denk geliyor. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki görevli öğretim elemanları da talep edecek.
Öğrenciler akademi bünyesinde bedava barındırılacak ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından diğer okullardaki öğrencilere verilen miktarda harçlık da verilecek. Ek olarak Sağlık hizmetleri de karşılanacak.
Öğretim gören öğrenciler ( yabancı uyruklar hariç ) akademide her öğretim yılı karşılığında iki yıl süreli mecburi hizmetle görevlendirilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Askerde Şoför Olmak başlıklı makalemizde askerde şöför nasıl olunur ve askerde şöför olmak iyi mi hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*