Jandarma Bandosu

img4

TARİHÇE

Ülkemizde çok sesli müzik, Padişah II.Mahmut’un, orduya, Avrupa’da olduğu gibi askeri bandolar gerektiği yargısına vararak 1826 yılında Mızıka-i Hümayun’u kurdurması ile başlamıştır.

Batı örneğine uygun bandoların kurulması için Osmanlı İmparatorluğu Mızıkaları Genel Eğitmeni unvanıyla 17 Eylül 1827 günü İtalyan Guiseppe DONİZETTİ (Paşa) İstanbul’a getirilmiştir. Saraya ait davet ve törenlerde görev alan Mızıka-i Hümayun bünyesinde, diğer ordu bandolarının da icracı personelini yetiştirmek üzere 23 Kasım 1831 tarihinde Askeri Mızıka Okulu açılmıştır.

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu’nun tarihsel gelişimi, Osmanlı İmparatorluğu’na dayanmaktadır. 1906 yılında Deniz Kuvvetlerindeki Ertuğrul Mızıkası Şefliğine getirilen Paul LANGE’in haftanın belirli günlerinde İstanbul/Yıldız’da mevcut olan Jandarma Bandosunu çalıştırdığı anlaşılmaktadır.

Cumhuriyetin ilanından sonra Yavuz ve Ertuğrul Mızıkaları 1928’de birleştirilerek Deniz Mızıkası oluşturulmuş ve Deniz Kuvvetlerine bir bando kazandırılmıştır. 1930’dan sonra personel fazlalığı sebebiyle bazı elemanlar (özellikle bando şefleri) yeni kurulmakta ve kurulmuş olan Kara ve Jandarma Bandolarına atanmıştır. Bunun sonucunda Bahriye Mızıkasından Yüzbaşı Mustafa ÇAYIROĞLU Ankara’da Jandarma Umum Kumandanlığı Bandosu’nu kurmak üzere, 17 Ekim 1932 tarihinde Jandarma teşkilatına atanmıştır. Ankara’nın Ulus semtinde kurulan bando, daha sonra Akköprü Jandarma Karakolu’na taşınmıştır. Burada bir müddet faaliyet gösterdikten sonra Maltepe’ye nakledilmiş, daha sonra Anıttepe Kışlası’nda konuşlandırılmıştır. 1967 yılından itibaren de Güvercinlik‘te konuşlu Orgeneral Eşref BİTLİS Kışlasında çalışmalarını sürdürmekte olan Jandarma Bando Komutanlığı, görevlerini daha etkin bir şekilde icra edebilmesi maksadıyla 01 Kasım 2013 tarihi itibariyle aynı kışlada konuşlu bulunan Jandarma Lojistik Komutanlığı’na bağlanmıştır.

GÜNÜMÜZDE JANDARMA BANDOSU

Personel Kaynakları

Jandarma Bandolarının icracı personel ihtiyacı, Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Okulları Komutanlığı tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca 2003 yılından itibaren sözleşmeli bayan astsubay da istihdam etmeye başlayan Jandarma Bando Komutanlığı, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda sözleşmeli personel alımına devam etmektedir.

Jandarma Bandolarının şef kaynağını ise Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Okulları Komutanlığı kaynağından yetişip, Ankara Devlet Konservatuarı Bando Şefliği bölümünde 4 yıl lisans öğrenimi gören personel oluşturmaktadır.

Faaliyetler

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu, Ankara Garnizon Komutanlığı’nın yaptığı planlama doğrultusunda, ülkemize resmi ziyarette bulunan devlet büyükleri için düzenlenen karşılama ve uğurlama törenleri ile bayrak, cenaze, diploma, devir-teslim törenleri ve açılış-kapanış törenleri görevlerini yerine getirmektedir. Ayrıca milli bayramlarda icra edilen törenlerde de görev almaktadır.

Bandonun görevlere en iyi şekilde hazırlanması için icracı personel, bireysel çalışma ve grup çalışmaları yapmakta, marş ve eser çalışmaları toplu olarak icra edilmektedir.

2000 yılında Levent YÜKSEL, Ercan SAATÇİ, Metin ÖZÜLKÜ, Ufuk YILDIRIM, Çelik ERİŞÇİ, Volkan KONAK, Mirkelam, Hande YENER, Grup DÜŞ gibi Türkiye’nin sevilen pop yıldızları ile birlikte ilk sözlü ‘Türk Marşları’ albümü, halkın beğenisine sunulmuş, albümden elde edilen gelirin tamamı Jandarma Asayiş Vakfı’na bırakılmıştır.

Bugüne kadar çeşitli televizyon çekimleri gerçekleştiren Jandarma Bando Komutanlığı, son olarak Jandarmanın 174’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle, 14 Haziran 2013 tarihinde TRT Müzik kanalında, asker türkülerinden oluşan şarkı ve türkülerin seslendirildiği bir televizyon çekimi gerçekleştirmiştir.

Bando; Yabancı Marşlar, Türk Marşları, Milli Marşlar, Serenade, Suit, Prelude, Polka, Intermezzo, Menuet, Romance, Symphonie, Opera, Ouverture, Concerto, Solo eserler, Türk Halk Müziği ve Klasik Türk Müziği tarzında düzenleme ve potpuriler, Vals ve Danslar, Orkestra Eserleri ile küçük eserlerden oluşan zengin bir repertuara sahiptir.

Günümüzde yaygınlaşan bilgisayar kullanımı ve ilerleyen teknoloji ile basılı bütün eserlerin dijital ortama aktarımı yapılmakta, çağın devamlı takipçisi olarak repertuar çalışmaları sürdürülmektedir.

Senfonik Bando düzeyindeki Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu, Türk müziğini koreografik hareketlerle süsleyerek, yurtiçi ve yurtdışında icra edilen görevlerde büyük ilgi görmektedir.

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu halen devlet törenlerini ve yurt içi konserlerini icra etmekte olup, radyo ve televizyon kayıtları ile çok sesli müziğin ülkemizde yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır.

1996 yılında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman KOMAN ’ın emirleri doğrultusunda, Türk Bando Müziğinde bir ilk gerçekleştirilerek ‘Türk Marşları’ adlı CD ve kaset yapılmıştır. 1999 yılında da ‘Ezgiler’ adlı albüm hazırlanmıştır.

2006 Dünya Mozart Yılı’nda bir Mozart albümü, aynı yıl TRT Halk Müziği sanatçıları ile “Asker Türküleri” adlı albümün yapımı gerçekleştirilmiştir.

Konserler

Yurtiçi Konserleri

Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu halen devlet törenlerinin yanı sıra yurtiçi turne ve konserlerine katılmaktadır.

Yurtdışı Konserleri

1968 yılında Almanya’nın Kiel, 1997 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Kromerize ve 1998-2000 yıllarında Polonya’nın Krakow şehirlerinde düzenlenen Askeri Bandolar Festivalleri’ne davet edilerek konserler vermiştir. Türkiye’nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt dışındaki tanıtımına önemli katkılarda bulunmuştur.

8 – 12 Haziran 2000 tarihleri arasında Polonya’nın Krakow ve Katovice kentlerinde düzenlenen festivale İngiltere, Belçika, Yunanistan, İspanya, Romanya, Ukrayna, Macaristan, Almanya, Rusya ve Polonya’dan toplam 21 bando katılmıştır. Jandarma Bandosu bu festivalde disiplin, tonalite ve koreografik hareketlerdeki bütünlüğüyle “FESTİVAL YILDIZI” seçilmiştir.

16 Ağustos – 2 Eylül 2002 tarihleri arasında Hollanda’nın ev sahipliğinde FIEP üyesi ülkeleri olan Fransa, İtalya, Portekiz, Hollanda, Fas ve Türkiye Bandolarından oluşturulan FIEP Bandosu, Breda 2002 Askeri Bandolar Festivali’nde gösteriler sunmuş ve 2006 yılında Macaristan’ın Debrecen şehirlerinde düzenlenen festivallerde Festival Yıldızı seçilmiştir.

23-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında Bağımsızlık Günü Kutlamaları kapsamında Gürcistan’a davet edilerek konserler veren Jandarma Bando Komutanlığı son olarak, 02-06 Temmuz 2013 tarihleri arasında Arnavutluk’ta düzenlenen Akdeniz Bölgesi NATO Ülkeleri 1’inci Askeri Bandolar Festivalinde konserler vermiştir.

Bir önceki yazımız olan SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ BAŞVURU VE SEÇME SINAVLARI KILAVUZU 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*