İstifa Eden Uzman Çavuşlar İnfaz Koruma Memuru Olacak

675 ve 676 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameler resmi gazetede yayınlandı. Buna göre, 2’si general, 9’u pilot toplam 39 asker ile TBMM’den 3, MEB’den 31, AFAD’dan 1 personel, ihraç edilenler listesinden çıkarıldı. 10 bin 131 kamu görevlisi, görevinden çıkarıldı.

 

Resmi gazete yayınlanan kanuna göre sözleşmesini kendi isteğiyle fesih eden uzman erbaşların infaz koruma memuru olabileceği açık açık yazılmış fakat bunun da belirli şartları var, bu şartları karşılayan herkes sadece sözlü mülakata girerek infaz koruma memuru olabilecek.

İşte o kanun maddeleri ;

“MADDE 7- 29/3/1984 tarihli ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 10- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20/10/2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30/6/2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.
Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personel olarak istihdam edileceklerin başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınavı kazanan personelin yerleştirilmeleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar, Bakanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.”

DEĞERLENDİRME

1- KHK ile eklenen hükme göre, uzman erbaş olarak istihdam etmekte iken sözleşmesini fesih edenler infaz koruma memuru kadrosuna atanabilecek.

2- Başvurmak isteyen uzman erbaşların en az iki yıl çalışmış olması ve 20 Ekim 2016 tarihine kadar istifa etmiş olması gerekmektedir.

3- Sözlü sınavın yapılacağı tarih itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır.

4- Şartları karşılayan uzman erbaşlar sözlü sınava alınacak, uygulama 30 Temmuz 2017 tarihine kadar devam edecek ve sözlü sınavı geçener sözleşmeli infaz koruma memuru olacaktır.

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR MUTLAKA OKUYUNUZ !

Kanunda herşey açık açık yazılmış özetleyecek olursak 20 Ekim 2016 tarihine kadar sözleşmesi biten ve kendi isteğiyle 2 yıl görev yapıp TSK’dan ayrılan uzman erbaşları kapsayan bir kanun, yani 20 Ekim’den sonra bırakanları kesinlikle kapsamıyor. Ayrıca sağlık nedenlerinden dolayı sözleşmesi fesih edilen ve 2 yıl görev yapıp 3’üncü yılında sözleşmesi bitmeden firar edenleride kapsamayan bir kanundur. Şuan görevde devam edip ben kurumlar arası geçiş yapmak istiyorum diyenler de ümide kapılmasın çünkü kurumlar arası geçiş TSK’da geçerli değildir sakın ola ki bu kanuna güvenip görevinizi bırakmayınız. Ek olarak bu kanun 30 Temmuz 2017 yılına kadar geçici olarak yürürlüğe girmiştir sonrasını da kapsamaz herhangi bir uzatma olmadığı müddetçe.

Bir önceki yazımız olan TSK açıkladı: 3 askeri şehit eden teröristler öldürüldü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*