İran’ın Askeri Gücü

ABD ile İran arasındaki çekişme, bir savaş olasılığını gündeme getirdi. ABD’yi az çok biliyoruz. Peki ya İran’ın Askeri Gücü Ne Kadar?

İran ordusu, Devrim Muhafızları Ordusudur. İran’ın askeri personeli 523 bin kişiden oluşuyor. Bu sayı aktif olmayan yedekler ile birlikte 873 bine çıkıyor.

İran’ın hava gücü içi ortalama bir seviyededir. Oldukça eski uçaklara sahip olan İran’da kendi ürettikleri yazılımla modernize ettikleri yeni uçakları da vardır. Genel olarak eski ve yeni uçaklardan oluşan karma bir filoya sahiptir. Uçak sayısı ise toplamda 509’dur. Ellerinde en çok bulunan uçak modelleri Mig-29,Su-24 gibi Rus uçaklarıdır. İran hava kuvvetlerinde az sayıda da olsa F-14 ve F-4 gibi uçaklar da bulunmaktadır.

İran’ın elinde hava veya kara gücünü destekleyecek saldırı helikopteri yoktur. Envanterlerinde bulunan 40 helikopter vardır ve bunlar nakliye helikopterleridir.

İran’ın Deniz Kuvvetleri 6 fırkateyn, 3 korvet ve 88 devriye botundan oluşuyor. Toplamda ise 398 askeri gemiye sahipler. Bu gemiler içinde 34 adet denizaltı da mevcuttur.

İran’ın en güçlü olduğu kuvvet olan Kara Kuvvetleri, özellikle zırhlı birlikleriyle öne çıkıyor. Modernize edilmiş çoğu yerli ve Rus yapımı tanklara sahipler. İran, 2200 uzun namlulu top ve 2000 civarında roket sistemine de sahiptir.

İran’ın tehlikeli silahı ise balistik füzeleri ve silahlı insansız hava araçlarıdır. İran’ın kendi geliştirdiği 25 kilometreden 2 bin kilometreye kadar menzili bulunan 10 farklı füze sistemi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Edirne'de Askerlik Yapmak başlıklı makalemizde EDİRNE ASKERİ BİRLİKLER ve EDİRNE ASKERLİK ŞUBELERİ hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*