Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur ?

Muvazzaf ve Sözleşmeli Subay – Başvuru Koşulları

GENEL Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.
EĞİTİM Kaynak olarak belirtilen en az dört yıl süreli fakülte/yüksekokullardan birini kendi nam ve hesabına bitirmiş olmak (Başvuru kılavuzunda belirtilen tarihine kadar mezun olacakların başvuruları da kabul edilecektir).
YAŞ Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarı ile lisans öğrenimini yapmış/yapmakta olanlar için 27, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için ise 32 yaşından büyük olmamak.
BOY / KİLO Boyu en az 168 cm. olmak. Boylara göre kilo sınırları için www.tekok.edu.tr internet adresinden subay başvuru kılavuzuna bakınız.

Yazılı Sınav

 1. Başvurusu kabul edilen ve kendilerine internet kanalıyla bildirilen adayların yazılı sınavları Hava Teknik Okullar Komutanlığı (Gaziemir/İZMİR)’nın belirleyeceği sınav merkezlerinde, toplu olarak icra edilir.
 2. Adayların gireceği sınavların belirlenmesi kapsamında;
  1. İngilizce öğretmenliği sınıfında istihdam edilecek adaylar, genel kültür ve meslek bilgisi (eğitim bilimleri ve İngilizce dinleme, okuma, konuşma, yazma) sınavlarına,
  2. Mühendis, öğretmen (eğitim bilimleri), pratisyen tabip, diş tabibi, eczacı sınıflarında istihdam edilecek adaylar için yapılacak olan genel kültür ve mezun olduğu lisans bölümü ile ilgili meslek bilgisi sınavlarına,
  3. Diğer sınıflar için yapılacak olan genel kültür ve genel yetenek sınavlarına katılır.
 3. Genel kültür ve genel yetenek/meslek bilgisi yazılı (çoktan seçmeli test) sınavları ile ilgili esaslar:
  1. Genel kültür sınavında; adayların Atatürkçülük, inkılap tarihi, siyasi tarih, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, uluslararası kurumlar ve antlaşmalar (NATO, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler vb.), Türkiye coğrafyası, uluslararası hukuk ile Türkiye ve dünya ile ilgili güncel konular başta olmak üzere benzeri konulardaki genel kültür bilgileri,
  2. İki bölümden oluşan genel yetenek sınavında, sözel ve sayısal yetenek olmak üzere, her iki yetenek bölümünde de adayların sözel, sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerileri,
  3. Meslek bilgisi sınavında ise adayların, yazılı veya uygulamalı ya da hem yazılı hem uygulamalı olarak meslek bilgileri ölçülür.

Ön Sağlık Muayenesi

 1. Ön sağlık muayenesi; seçim aşamalarına katılan adayların fiziki muayene ve basit tetkiklerle kolayca tespit edilebilen ve tedavi edilmesine rağmen sağlık niteliği kazandırılamayacak olan fiziksel veya diğer sağlık problemlerini belirlemek ve Fiziki Yeterlilik Değerlendirme Testi (FYDT) seçim aşamasında adayın herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için yapılan genel bir sağlık kontrolüdür.
 2. Ön sağlık muayenesinde adayların beş temel konuda değerlendirmesi yapılmakta olup, bunlar;
  1. Boy ve kilo oranlarının ölçülmesi,
  2. Tansiyonun ölçülmesi,
  3. Gözde renk ayırt etme ve renk körlüğü kusurunun tespit edilmesi,
  4. Ağız, diş ve çene yapısının incelenmesi,
  5. Genel fiziki vücut yapısının standartlar içinde olup olmadığının incelenmesidir.

Fiziki Yetenek Değerlendirme Sınavı

 1. Fiziki yeterlilik ve değerlendirme testi (FYDT) adaylarının çabukluk, çeviklik ve kondisyonlarını ortaya çıkaracak testler olup bunlar şınav, mekik ve 400 m koşu branşlarında yapılır.
 2. FYDT hakkında detaylı bilgi için www.tekok.edu.tr internet adresinden subay başvuru kılavuzuna bakınız.

Mülakat

Mülakat; adayların testler ile tespit edilemeyen bireysel özelliklerini tanımak amacıyla, önceden planlanmış, yüz yüze ve sözlü iletişim gerektiren, farklı ve öznel bilgileri edinmek üzere soru cevap yöntemi uygulanarak gerçekleştirilen seçim aşamasıdır.

Sağlık Kurulu Muayenesi

Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar daha sonra, sevk edilecekleri Hava Harp Okulu Komutanlığı Yeşilyurt/İSTANBUL muayene merkezinden “…. Sınıfında Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Olur” kurul kararlı sağlık raporu aldıkları ve haklarında yapılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanması halinde asıl/yedek listede kendilerine yer bulabileceklerdir.

Sınav Sonuçlarının İlanı

Olumlu sağlık raporu alan adaylar, performans puanına göre Hava Kuvvetleri Komutanının onayına arz edilmektedir. Onayı müteakip adayların güvenlik soruşturması işlemleri başlatılmakta ve değerlendirme sonuçları www.tekok.edu.tr internet sitesinden açıklanmaktadır.

Muvazzaf ve sözleşmeli subay adayları arasından güvenlik soruşturmaları olumlu sonuçlanan adaylara katılış yapmak ve ön sözleşme imzalamak üzere Hava Teknik Okullar Komutanlığı (Gaziemir/İZMİR)’nda icra edilen “Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi”ne katılmak üzere internet üzerinden çağrı yapılmaktadır.Muvazzaf ve sözleşmeli subay adayları 30 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere subaylığa nasbedilmektedir.Sınav sonuçları ile ilgili tüm duyurular www.tekok.edu.tr internet sitemizden yapılmakta olup, ayrıca adaylara herhangi bir yazılı bildirimde bulunulmamaktadır. Bu nedenle temin sürecinin tüm aşamalarında internet sitemizi takip etmeniz mağdur olmanızı engelleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kara Harp Okuluna Nasıl Girilir ? Subay Olmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*