Gardiyan Nasıl Olunur?

İnfaz koruma adı ile de bilinmekte olan gardiyanlık mesleği emniyetin sağlanmasında en gerekli olan mesleklerden bir tanesidir. Günlük hayatımız da karşılaşma olanağımız olmayan gardiyanları, filmlerde canlandırmış oldukları halleri ile tanımaktayızdır. Pekte yanlış sayılmaz aslında. Gardiyanlar kesinlik ile güçlü kuvvetli olası tehditlere ve ters durumlar da fiziksel olarak müdahale edebilme gücüne sahip olan kişilerdir. Gardiyan olmak isteyen kişi ve kişilerin öncelik ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gereklidir. Lise veya dengi bir okuldan mezun olunduktan daha sonra gardiyan olabilmek için KPSS sınavlarına giriş yapılması gerekmektedir. KPSS sınavına girmiş olan kişilerin, sınav sonuçlarının en az 40 puan alması kesinlik ile gerekmektedir.

 

KPSS puanını almak gardiyan olmak için tek yeterli şartlardan biri değildir. 25 yaşından henüz gün almamış kişiler sadece gardiyan olabilmektedirler. Gardiyan olabilmek için bazı fiziksel bir takım özellikleri de barındırmanız gereklidir. Erkekler de 1.73 santimetre ve civarı boy, Kadınlar da 1.69 santimetre ve civarı boy şartı kesinlik ile şarttır.

Bir önceki yazımız olan Dövmem Var Uzman Çavuş Olabilir miyim ? başlıklı makalemizde dövme uzman çavuş, jilet uzman çavuş ve sigara yanığı uzman çavuş hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*