DSİ ve OGM’deki kadrolara uygulamalı sınavla atama yapılacak

Bilindiği üzere, 2014 yılında yapılan düzenlemeyle, DSİ’deki ve oGM’deki mühendis kadrolarına yazılı ve/veya sözlü sınavla atama yapabilmek için düzenleme yapılmış ancak bu düzenleme Danıştay kararıyla iptal edilmişti. Tıklayınız. Bir başka kararda, Danıştay, uygulama sınavını mevzuata aykırıgörmemişti.

Danştay kararları nedeniyle, DSİ mühendis alım ilanını iptal etmiş, Orman Genel Müdürlüğü ise tüm süreçleri tamamlanmış ve işe başlamış adayların atamalarını iptal etmek zorunda kalmıştı.

Şimdi Resmi Gazetede, yeni bir düzenleme yapılmaktadır. Bu yeni düzenlemeye göre, sözlü sınav yapılmayacak ama KPSS’puanına göre 3 katı aday arasına giren adaylara yazılı ve/veya uygulamalı sınav yapılacaktır.

İŞTE ESKİ VE YENİ DÜZENLEMELER

ESKİ HÜKÜM

Ek Madde 8 – (Ek madde: 02.06.2014 – 2014/6468 S.Yön./1. md.)
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar belirlenecek adaylar arasından, yapılacakyazılı ve/veya sözlü sınavdaki başarı sırasına göre ilgili Genel Müdürlüklerce atama yapılır.

YENİ HÜKÜM

“Ek Madde 8 – Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar belirlenecek adaylar arasından, yapılacak yazılı ve/veya uygulamalı sınavdaki başarı sırasına göre ilgili Genel Müdürlüklerce atama yapılır.”

Bir önceki yazımız olan Asker olabilir miyim ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*