Diyanet İşleri Sözleşmeli Personel Alımı

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİP) tarafından yapılan açıklamada yurt genelinde istihdam edilmek üzere 5 bin sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı sözleşmeli personel alımı için yapılması gerekenleri ve tüm süreçleri yazımızda bulabilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 5000 Sözleşmeli İmam – Hatip Alımı

Diyanet İşleri Başkanlığı alacağı imam – hatip personellerine dair duyurusunu Devlet Personel Başkanlığı sitesi üzerinden yayınladı. Duyuruya göre imam – hatip olarak çalıştırılacak personellerin işe alımı için 2014 KPSS puanlarına bakılacak. 2016 KPSS puanları açıklanmadan önce 2014 KPSS puanları ile hala atanamayan imam – hatip mezunları için bu fırsatı mutlaka değerlendirmek lazım. Zira 2014 yılından beri çok satıda imam – hatip mezunu işe yerleştirilmiş durumda. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’den 2014 yılında çok düşük puan alanların ise bu son imam – hatip alımlarında işe girmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Sözleşmeli İmam – Hatip Başvuru Şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı sözleşmeli personel alımı için belli şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 Maddesindeki belirtilen şartların taşınması gerekmektedir. Sitemiz üzerinden 657 araması yaparak ilgili maddeyi ayrıntıları ile inceleyebilirsiniz.
  • İlahiyat Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu, önlisans veya İmam-Hatip Lisesi mezunu olmak gerekmektedir. Bu meslekler dışında imam – hatip maalesef olunamamaktadır.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde veya herhangi bir biriminde hali hazırda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışıyor olmamak gerekmektedir. Aksi takdirde yeniden DİB’e başvuru yapılamamaktadır.
  • Lisans mezunu olan imam – hatipler için 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP124; Önlisans mezunu imam – hatip mezunları için 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP123; Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar için ise 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP122 puan türünden en az 50 puan almış olanlar başvuru yapabilir. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde KPSS’de 60 puan ve üzerinde puan alanların çoğu atanmış olduğuna göre 50 puan alanların bile bu dönemde imam hatip olarak atanacağı kesin gibidir.
  • İmam – hatip olarak çalışmaya engel teşkil edecek bir maninin olmaması gerekmektedir.

DİB Sözleşmeli Personel Alımı Başvuru Tarihi

Diyanet İşleri Başkanlığı sözleşmeli personel alımı için 24 Haziran 2016 tarihine kadar DİB’in internet sitesi üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ön başvurusu kabul edilen adayların duyurusu nasıl yapılmaktadır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*