Bordo bereli olabilmek için 4 günde 7 bin 929 kişi başvurdu

Özel Kuvvetler Komutanlığının dışarıdan ilk defa yaptığı personel alımı yoğun ilgi gördü.

Özel Kuvvetler Komutanlığının dışarıdan ilk defa yaptığı personel alımı yoğun ilgi gördü. Bordo bereli olabilmek için 4 günde 7 bin 929 kişi başvurdu.

Özel Kuvvetler Komutanlığının personel ihtiyacının karşılanmasına  yönelik Milli Savunma Bakanlığınca muvazzaf subay ve astsubay alımı  gerçekleştiriliyor.
Bakanlığın Personel Temin Dairesi Başkalığınca yapılan alım birçok  açıdan ilk olma özelliği taşıyor. Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısı ve  görevlerine yönelik gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından Özel Kuvvetler  Komutanlığına ilk defa bakanlık tarafından personel alımı yapılıyor. Söz konusu  alım, komutanlığa dışarıdan subay ve astsubay temini bakımından da ilk olma  özelliği taşıyor.
Bu kapsamda komutanlığa 200 muvazzaf subay ve 500 muvazzaf astsubay  alınacak. Ay başında başlayan başvurulara yoğun ilgi gösteriliyor. Özel Kuvvetler  Komutanlığının personel alımı için 4 günde 7 bin 929 kişi başvurdu. Bunlardan 2  bin 757’si muvazzaf subaylık, 5 bin 172’si muvazzaf astsubaylık için  gerçekleştirildi.
Muvazzaf subaylığa başvurmak için en az lisans mezunu olmak ve KPSS  ilgili puan türünden en az 50 almak gerekiyor. Astsubaylığa başvurular için ise  en az ön lisans mezunu olmak ve KPSS ilgili puan türünden en az 50 alma şartı  aranıyor.
Kasım ayının başında başlayan başvurular ay sonuna kadar devam edecek.  Başvuru şartlarına ilişkin detaylar Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde  yer alıyor.
TSK bünyesinden alınıyordu
Daha önce Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapacak personel Türk  Silahlı Kuvvetleri bünyesinden seçiliyordu.
Gönüllük esasına göre yapılan başvuruların ardından bordo bereli  adayları yoğun kurs ve eğitimden geçiyordu. Bunlardan başarılı olanlar Özel  Kuvvetler Komutanlığında görev almaya hak kazanıyordu.
Halisdemirli afiş
Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek alıma ilişkin  özel afiş de hazırlanmıştı.
“Geleceğin subay ve astsubaylarını bekliyoruz” ifadesine yer verilen  afişte bordo bereli askerlerin teçhizatlı fotoğrafları da yer aldı.
Afişteki en dikkat çekici ayrıntı ise Fetullahçı Terör Örgütü’nün  (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Ankara’daki Özel Kuvvetler  Komutanlığında darbe girişimine katılan generali vurduktan sonra şehit edilen  Astsubay Ömer Halisdemir’in fotoğrafı oldu.

Bir önceki yazımız olan Sınıra Vagon Bagon Asker Gidiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*