Astsubaylıktan Belediye’ye Geçiş

Muvazzaf olan Astsubaylar önceden 15 sene zorunlu hizmet süresi sonunda istifa etme hakkına sahipti fakat yeni yasa ile 15 sene olan istifa etme hakkı, 10 seneye indirildi. Bu da önümde daha çok uzun yıllar var diyen Astsubaylar için TSK’dan erken ayrılmaya neden oldu. Tabi bu ayrılıkların diğer bir sebebi de açıktan diğer kurumlara memur olarak atanma oldu. Bu kurumlarda tabiki belediyeler yer almaktadır. Belediyeler kendi istedikleri memuru seçme şansı az olduğundan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan personeli seçerek memur olarak almak belediyelerinde işine gelmektedir. İstifa eden Astsubaylar TSK’den ilişiğini kesmesinin ardından zaman kaybetmeden belediyelere dilekçe ile müracaat etsinler. Verdikleri dilekçelerini Ek’lerine terhis belgesi ve ilişiği kesme belgesini eklesinler. Çünkü bazı arkadaşlar bulunduğu kurumdan istifa dilekçelerini verip hemen belediyelere dilekçe ile başvuruyor. Ancak Belediyeler işlerini garantiye almak için, ilişiği kesme belgelerini dilekçelerine ekleyenler diğerlerinden daha çok şansını arttırmış olacaktır.

Astsubaylıktan belediyelere geçiş için kafalarda bulunan torpil düşüncesini unutun. Tüm belediyelere müracaat edin. Siz, kendinize güvendikten sonra gerisi zaten boş.

Bir önceki yazımız olan Astsubay Olmak İçin Yaş Şartı başlıklı makalemizde aday, astsb ve astsubay hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*