Askerlik yeri öğrenme

Askerlik yeri öğrenme

Asker, sözlük anlamına bakıldığında erden mareşale kadar rütbeye sahip kişi demektir. Ancak özellikle ülkemiz ve tarihimiz için çok daha derin manalara sahiptir. Türklerin tarihine bile baktığımızda her zaman askeri başarılar ön plana çıkar. Bu ülkenin her bir ferdi asker olmakla gurur duyar.

Bu ülkenin her bir erkek ferdi askerlik hizmetini yapmakla yükümlüdür. Askerlik hizmeti ülkemizde zorunlu bir hizmettir. Ancak vatandaşlarımız bu hizmeti zorunlu bir hizmet olarak değil, gönüllülük esası ile yapmaktadır. Zamanı geldiğinde her bir Türk genci askerlik hizmetini tamamlayıp, vatana olan borcunu ödemek için çağırılır.

Ülkemizde üniversite mezunları Kısa dönem ( 6 Ay ) veya Uzun dönem rütbeli ( Yedek Subay ) olarak görev yapar. Daha alt eğitim seviyesine sahip olanlar ise uzun dönem ( 12 Ay ) askerlik yaparlar. Her sene askere çağılma zamanları vardı. Belli dönemlere ayrılarak askere alım yapılır. Bu zamanlar size önceden haber verilerek kendinizi ona göre ayarlamanız sağlanır.

Peki çağırılma zamanını geldi ve askerlik yerleri açıklandı. Ama nerede askerlik yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Askerlik yeri öğrenme

Askerlik yerleri açıklandığında aslında askerlik şubelerine giderek askerlik yerlerimizi öğrenebiliyoruz. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bunun daha hızlı bir yolu var. Askerlik tarihleri ve yerleri açıklandığında kendi gideceğiniz yeri öğrenmek için E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. T.C Kimlik No ile Askerlik Sorgulama işlemi de denilen işlem budur. 

E-Devlet sistemine T.C. Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak, gideceğiniz tarihi, gideceğiniz yer, acemi birliğinizi ve usta birliğinizi detaylıca görebilirsiniz. 

Askere gideceklere şimdiden hayırlı teskereler dileriz.

Bir önceki yazımız olan 20. Dönem POMEM Alımı başlıklı makalemizde 20. Dönem POMEM Alımı ne zaman, 20. Dönem POMEM Alımı tarihi ve 20. Dönem POMEM başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*