Askerlik Sorgulama İşlemlerinizi İnternet Üzerinden Yapabilirsiniz

 


Uzun zaman önce askerlik konusunda geçerli olan sorgulama işlemleri için yaşanılan şehirdeki askerlik şubelerine ya da asıl kaydın yapıldığı askerlik şubesine gitmek gerekiyordu. Askerlik şubesindeki memurlar asker adaylarının işlemlerini şubeler üzerinden gerçekleştiriyorlardı. Ancak uzun süredir askerlik ile tüm sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda hizmet veren, güvenilir siteler arasında ön plan olan askerlik sorgulama sitesinde askerlik ile ilgili işlemleri ilgilendiren çok sayıda sorgulama yapabilirsiniz. Üstelik tüm bu sorgulamalarınızı ücretsiz bir şekilde yaparsınız. Site üzerinde bulunan tüm sorgulama işlemlerinden faydalanmak için istediğiniz zaman siteyi ziyaret edebilirsiniz. Sorgulama konusunda yapılabilen işlemlerde bir tanesi de kısa dönem askerlik sorgulama işlemleri ile ilgili bilgilerdir. Sitenin ilgili sayfasında kısa dönem askerlerin nerede askerlik yapacaklarına dair sorgulamaların nasıl gerçekleştirildiği açık bir şekilde belirtiliyor. Askere gidecek olan kişilerin askerlikleri ile ilgili sorgulama işlemlerini yapabilmeleri için mutlaka e-devlet şifrelerine ihtiyaçları vardır. Bu şifre sayesinde usta birliği sorgulama, acemi birliği sorgulama ve askerlik yeri sorgulama gibi farklı sorgulamalar yapılabilir. Ayrıca askerlik terhis belgesi sorgulama, askerlik tecil sorgulama, askerlik başvurusu sorgulama ve nerede askerlik yapacağım gibi sorgulamalar da site üzerinden yapılabilen sorgulamalardır. Sitenin en önemli avantajlarından bir tanesi de yapılan sorgulamalar ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri sizler ile paylaşmasıdır. Baştan sona askerlik ile ilgili tüm sorgulamalarınızda aklınıza takılan soruların cevaplarını da site üzerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Site üzerinde öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu hakkındaki sorularınızı dilerseniz sizlerde sisteme ekleyebilir ya da kendinize göre yorumlarınızı yapabilirsiniz. Sorularınızı sitenin sağ alt köşesinde bulunan arama alanını kullanarak da bulabilirsiniz. Bulmak istediğiniz sorunun birkaç kelimesini ilgili alana girmeniz ve arama tuşuna basmanız yeterlidir. Arama kriterleriniz ile ilgili sonuçlar mümkün olan en kısa sürede ekrana gelir. Ayrıca sitenin sağ tarafında yer alan ve üst tarafında yer alan kategoriler sekmelerini kullanarak da aramış olduğunuz bilgileri çok daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde bulabilirsiniz.

Celp Dönemleri İle İlgili İhtiyaç Duyabileceğiniz Bilgiler

Celp Dönemleri askere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeklerin hangi aralıklarla askere alınması gerektiğini gösteren çizelgelerdir. Bu çizelgelerdeki ilk etken kişilerin nüfusa kayıtlı oldukları yerdir. Bazı kişilerin celp dönemleri yılın başında iken bazı kişilerin dönemleri yılsonunda olabilir. Bu şekildeki celp dönemlerinin amacı hem zamanında askere gitmek isteyen kişilerin hem de çeşitli nedenlerden dolayı askerliklerini erteleyen kişilerin herhangi bir yoğunluğa ve soruna yol açmadan askere alınma işlemlerinin tamamlanmasıdır. Yaşanılan ya da bulunulan il ve ilçelere göre farklılıklar gösteren celp dönemlerinin askere gidecek olan kişiler tarafından bilinmesi büyük önem taşır. Aksi halde askere gitmek için ilgili celp dönemini kaçıran kişiler bir sonraki celp dönemine kadar askere gitmeden beklemek zorunda kalabilirler.

Kaynak: http://www.askerliksorgulama.org

Bir önceki yazımız olan Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma boy kilo, jandarma boy kilo tablosu ve jandarma boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*