Askerlik hizmetinde izin kaç gün ?

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesinden sonra askerlik süreleri er ve erbaşlar için 6 aya, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 aya indi. Bedelli askerlik süresi ise 1 ay olarak uygulanıyor.

Bedelli askerlik yapanların askerlik süreleri boyunca izin hakları yoktur. Ancak diğer şekillerde askerlik yapanların izin süreleri ve ne zaman kullanacakları konusuna açıklık getirelim.

Er ve erbaşlar hizmetlerinin hey ayı için bir gün izin kullanabilirler. Askerlik hizmeti boyunca görev ve sorumluluklarını yerine getirme konusunda gayret ve istekli çalışmaları sonucunda diğerleri arasında üstün başarı göstermiş er ve erbaşlardan muvazzaf askerlik süreleri boyunca hiç bir ceza almamış olanlara azami olarak 3 gün ilave izin verilebilir.

Radyoaktif ışınla çalışan er ve erbaşlar hey ay için ilave olarak iki gün izin kullanabilirler. Muvazzaflık hizmeti boyunca eşi doğum yapan ya da eşi veya ikinci derece akraba dahil olmak üzere vefat halinde talep edilmesi durumunda 10 gün izin kullanabilirler.

Askerlik hizmetini yedek subay olarak veya yedek astsubay olarak yapanlar izinleri ise Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunundaki sürelere oranlanarak uygulanacaktır. Bu anlamda verilen izinler askerlik süresinden sayılır. Bu kapsamdaki yazılı izinler dışında başka izinlere yalnızca Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Bir önceki yazımız olan Bingöl'de Askerlik Yapmak başlıklı makalemizde bingöl askeri birlikler, bingöl askerlik şubeleri ve bingölde askerlik hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*