Askerde Boy ve Kilo Sınırı

Askerlik boy kilo sınırı muaf olabilmek için özel bir teknik ile hesaplanmaktadır. Şimdi sizlere nasıl hesaplandığını örneklerle göstereceğim..Ancak size tavsiyem özel bir nedeniniz yoksa yaşınız gençse askere gitmenin yollarını arayın derim yani askerden kaçmak için kilo almaya filan kalkışmayın zira hayatınız boyunca unutamayacağınız tecrübeleri insan askerdeyken yaşıyor evet oradayken biraz sıkıntılı geçiyor ama askerden geldikten sonra akılda hep iyi anılar kalıyor ve hiç unutulmuyor bu duygudan mahrum kalmamanız gerektiğini düşünüyorum. Neyse şimdi boy – kilo hesabı nasıl yapılır ona geçelim.

Askerden muaf olmak çürük raporu alabilmek için özel bir hesaplama var.Örneğin 1.80 cm uzunluğunda biri için; boyun uzunluğunun son iki hanesine yani “80” e “30” eklenir ve çıkan sonuç askere elverişli olabilmek için sahip olunması gereken maksimum kiloyu verir. Yani

80+30 = 110 kg üst sınırdır.

Boy uzunluğu 1.80 cm olan bir kişinin kilosu eğer 110 kg dan fazla ise muayenede, askeri hastaneye sevk olur ve önce 1 yıl erteleme alır daha sonra 1 yıl sonra gittiğinde ise yine 110 kg den fazla ağırlıkta ise çürük raporu alır ve askerden muaf olur.

Yukarıda ki örnekten hesaplamayı hala anlamayanlar varsa yorum olarak boyunuzu yazıp bana sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Donanma Komutanlığı Gölcük’te konuşlanmaya devam edecek mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*