2017 Bedelli Askerlik son dakika açıklaması (Bedelli Askerlik çıkacak mı)

2017 Bedelli Askerlik son dakika açıklaması (Bedelli Askerlik çıkacak mı)

Bedelli askerlik 2017 yılında ne olacak sorusu vatandaşlar tarafından tekrar sorulmaya başlandı. Son gündemde kamuoyunu en çok meşgul eden konulardan birisi olan bedelli askerlik sorusuna açıklama yapılmadı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik ücreti 30 bin TL iken, 2014’te bu rakam 18 bin TL’ye düşürülmüş, daha önce 30 bin TL ödeyerek bedelli askerlik yapan vatandaşlar da fazla ödediği miktarı devletten geri iade almıştı.

 

Bedelli askerlik şartları neler ve askerlik kısalıyor mu 2016 yılında merak edildi. Bedelli askerlik yasası 2017’de çıkar mı, son durum ve ne kadar detayları bu sayfada sizlerle. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, CNN Türk’te katıldığı programda bedelli askerlik açıklamasında bulundu. Bedelli askerlik için bir hazırlık olacak mı sorusuna Kaynak, “Türkiye’nin yurtiçinde ve yurtdışında çok önemli terör operasyonları yaparken bedelli askerliğin gündeme gelmesi mümkün değil” ifadesinde bulundu.

Fikri Işık’tan bedelli askerlik hakkında flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık binlerce vatandaşın merak ettiği bedelli askerlik sorusuna net cevap verdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Habertürk Tv’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Işık, merak edilen bedelli askerlik sorusuna cevap verdi.

Bedelli askerlik hakkında ‘Kısa ve orta vadede bedelli askerlik hükümetimizin gündeminde yok.’ diyen Işık şunları söyledi… Ama şartlar değişir, ona bir şey diyemem. Uzun vadede ise şunu söylemeliyim. Türkiye’nin yeni bir savunma konseptine ihtiyaç var. Bu değerlendirmelerin sonucunda kaç kişilik bir orduya ihtiyaç var. Bu birlikler nerelerde konuşlanacak. Bunların sonucunda vatani görevlerini yapacak olan minimum sayı belli olacak. Askerlik yaşına gelecek sayı ihtiyaçtan daha fazla olursa bedelli askerlik gündeme gelebilir. Gençlere tavsiyem meşru mazereti olamayanların bir an evvel askerliklerini yapmaları yönünde.

BEDELLİ ASKERLİK TALEPLERİ

Deniz Ayhan, yazısında bedelli talepleri konusunda yapılan bir açıklamayı da köşesine taşıdı. Ayhan tarafından aktarılan açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor; “AK Parti, CHP, MHP acilen bir araya gelerek, kanayan bu yaraya neşter vurmalılar. Ricamız, 25 yaş ve üstü kişiler için, 15 bin lira bedel ile çıkarılmasıdır. Hem ülke ekonomisi için de doların başını alıp şu günler de iyi bir bütçe sağlamaz mı? Tüm siyasi partiler bir araya gelip, sorunu çözebilirler. Kimseyi incitmeyecek, küstürmeyecek bir formül bulabilirler.”

Bedelli askerlik ücreti ne kadar olur?

2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik ücreti 30 bin TL iken, 2014’te bu rakam 18 bin TL’ye düşürülmüş, daha önce 30 bin TL ödeyerek bedelli askerlik yapan vatandaşlar da fazla ödediği miktarı devletten geri iade almıştı. 2017 yılında çıkacak bedelli askerlik ücretinin de 18 bin TL’den az olmaması bekleniyor.

10 DEFA BEDELLİ ASKERLİK ÇIKARILDI

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 kez çeşitli nedenlerle bedelli askerlik çıkarıldı.12 Eylül 1980 darbesinden bu yana 35 senede dört kez bedelli askerlik çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 70 bin kişi olmak üzere toplam 195 bin 834 kişi yararlandı.

Bir önceki yazımız olan POMEM Eğitim Süresi 2017 başlıklı makalemizde pomem 4 ay, pomem eğitim süresi kaç ay ve pomem eğitim süresi kısaldı hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*